TURISTIKA

Zakázat cestování nelze, tvrdí právník. I tak se ale může jednat o trestný čin

Simona Šimková
Simona Šimková
26.2. 2021 21:39
Téma:

Potom, co vláda zakázala cesty do zemí s extrémním rizikem nákazy, kam patří například i oblíbený Zanzibar, se ozvalo několik právníků, kteří tvrdí, že takové omezení není možné. Lidé, kteří tam odletí, musí ale i tak počítat s velkými komplikacemi. Hrozit by jim mohlo i trestní řízení.

Michael Kozar se už viděl na pláži. "My jsme měli 5. března odletět s rodinou na Zanzibar," řekl. Vláda ale této oblíbené destinaci dala kvůli rozšiřující se jihoafrické mutaci stopku.


Podle některých právníků ministerstvo zdravotnictví zákazem cestování překročilo své pravomoci. "Podle mého právního výkladu není možné zakázat lidem vycestovat," prohlásil právník Jan Černý.


"Stát nemůže zakázat, aby občané opustili republiku, může je samozřejmě podrobit karanténě, nebo po nich chtít, aby absolvovali testování," vysvětlil odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál.

 


Vzhledem k vážnosti pandemické situace odborníci ale upozorňují na komplikace, které můžou turisty po návratu potkat. "Ti lidé vědí, že cestují do vysoce rizikové země. Jsem si jistý, že by orgány činné v trestním řízení měly posoudit, zda se nejedná o trestný čin šíření lidské choroby z nedbalosti," doplnil Černý. V takovém případě hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.


"My jsme nabídku na toto období stáhli z našich internetových stránek," sdělila cestovní kancelář Invia. "S okamžitou platností jsme zrušili všechny zájezdy do zemí s extrémním výskytem nákazy," uvedl Čedok.


Tanzánie, pod kterou Zanzibar spadá, je navíc velmi problematická i z toho důvodu, že tamní úřady pandemii popírají, testy je tam komplikované podstoupit a jejich výsledek často není průkazný. Klienti cestovních kanceláří dostanou prý nabídku změny zájezdu nebo vrácení peněz.
 

TN.cz