Ústavní pravomoc

Zeman může nadobro ukončit kauzu Čapí hnízdo! Potřebuje podpis Babiše

Setkání Miloše Zemana a Andreje Babiše na Pražském hradě
Zdroj: facebook, Miloš Zeman - prezident České republiky
Andrej Babiš (ANO) a Miloš Zeman
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 6.9. 2019 16:45
Téma:

Miloš Zeman by mohl pomoci premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ve čtvrtek prezident naznačil, že by mohl zasáhnout do kauzy Čapí hnízdo. K pravomocem hlavy státu totiž patří i zastavení trestního stíhání. Podle ústavního právnika by k tomu však potřeboval podpis předsedy vlády, tedy samotného Babiše.

Prezident se k celé kauze vyjádřil v televizi Barrandov jen pár dní poté, co státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhl podle Deníku N zastavit trestní stíhání Andreje Babiše. "V mém případě je samozřejmě možné zvažovat kroky. Ty ale budou aktuální teprve tehdy, když bude ukončeno, ať už s jakýmkoliv výsledkem, posuzování na úrovni státního zastupitelství,“ řekl Zeman.

 

Postoj Šarocha totiž v současné chvíli posuzuje jeho nadřízený Martin Erazím, který je vedoucím Městského státního zastupitelství v Praze.

 

Co přesně měl Miloš Zeman na mysli, není úplně jasné. Jeho slova neupřesnil ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na dotaz portálu Seznamzpravy.cz, zda Zeman opravdu zvažuje, že by stíhání Babiše zastavil, odpověděl nejednoznačně. "Život je pestrý a kroky jsou různé," uvedl Ovčáček.

 

 

Miloš Zeman opravdu může trestní stíhání premiéra Andreje Babiše zastavit. Udělat by to mohl i tehdy, kdyby státní zastupitelství nakonec chtělo v případu pokračovat. 

 

Podle ústavního právníka Ondřeje Preusse má prezident České republiky kromě možnosti propustit někoho z vězení také pravomoc zastavit trestní stíhání. Pro to však potřebuje ještě podpis premiéra nebo jím pověřeného člena vlády. 

 

 

"Je to jen otázka pár minut, stačí podpis prezidenta a premiéra. Poté se dokument doručí státnímu zástupci a trestní stíhání je ukončeno," prozradil TN.cz ústavní právník Preuss.

 

Advokát připomíná podobnou situaci, která se stala v roce 1998 na Slovensku. Tamní bývalý předseda vlády Vladimír Mečiar takto zastavil trestní stíhání obviněných osob v souvislosti s únosem syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče. Do kauzy byl přitom údajně zapleten právě samotný premiér. Slovensko tehdy přechodně nemělo hlavu státu, její pravomoci tak vykonával Mečiar.

 

Připomeňte si slova nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana:

TN.cz