Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kritika starosty

Prezident Zeman se omluvil! Prý to byla jeho druhá omluva v kariéře

Miloš Zeman na návštěvě Karlovarského kraje
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman ve Vídni udělal něco, co často nedělá. Přiznal svou chybu a omluvil se za výrok na adresu dlouholetého starosty Vídně Michaela Häupla. Toho v úterý nařkl, že za jeho vedení nedalo město českojazyčné škole ani šilink. Poprvé se prezident podle jeho mluvčího omluvil v roce 1998.

Zeman v úterním projevu před krajany v Rakousku obvinil bývalého vídeňského starostu Michaela Häupla. Vyčetl mu, že nedal českojazyčné škole Komenského ve Vídni "ani šilink".

 

"Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku a dal jsem vám vysoké české vyznamenání. Myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných. Nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to vám tleskat nebudu," prohlásil Zeman v úterý na oficiální návštěvě Rakouska.

 

Škola však ve středu jeho kritiku vyvrátila. Peníze totiž od města dostávala. Za posledních deset získala od radnice rakouské metropole v přepočtu nejméně 40 milionů korun.

 

 

Prezident Zeman se brání, že měl špatné informace. "Nepřesné informace o financování školy jsem poskytla panu prezidentovi já. Hluboce se omlouvám," citoval mluvčí Jiří Ovčáček českou velvyslankyni v Rakousku Ivanu Červenkovou.

 

Nečekaná slova ale přišla také z Hradu. "Omlouvám se prostřednictvím přítomného starosty Vídně Michaela Ludwiga svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání, a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval. Prosím, pane starosto, abyste moji omluvu vyřídil. Za třicet let v politice je to moje druhá omluva," řekl prezident Zeman na pracovním obědě ve Vídni.

 

 

Redakce TN.cz proto zjišťovala, kdy se měl Miloš Zeman omluvit poprvé. "Byla to omluva za výrok, že by se měly stranické legitimace vázat do kůže členů ODS," napsal prezidentův mluvčí Ovčáček. Ten Zeman pronesl ještě jako člen sociální demokracie v roce 1998.

pan TN.cz