Ženy stále berou méně než muži! Jak je to u vás? PŘEHLED PO KRAJÍCH

V Česku stále přetrvává nerovné odměňování mužů a žen. V soukromém sektoru jsou největší rozdíly v Moravskoslezském kraji, naopak v nepodnikatelské sféře je největší propast v hlavním městě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ČSÚ.
Český statistický úřad (ČSÚ) u odměňování mužů a žen sleduje takzvaný medián hrubých mezd a platů. Tedy číslo, které vyjadřuje hodnotu, kdy přesně polovina lidí bere méně a polovina více peněz než vy.
Podle ČSÚ byl v celém Česku medián mezd za druhé čtvrtletí letošního roku 29 127 korun. U mužů dosáhl sumy 31 764 korun, u žen pak byl 26 375 korun.
Rozdíly v odměňování u jednotlivých pohlaví jsou proto často diskutovaným tématem. Propast v příjmech sleduje ukazatel Gender Pay Gap (GPG). Ten však nepotvrzuje pouze diskriminaci žen, rozdíly v příjmech totiž způsobují i další faktory.
"Jde například o odlišnou odpracovanou dobou žen (například z důvodu mateřské dovolené), nebo nižším výskytem žen ve vedoucích pozicích, či odvětvích, které jsou lépe placeny (výrazně méně žen je zastoupeno mezi řediteli firem či v odvětví informačních technologií, kde bývají platy poměrně vysoké)," vysvětluje Český statistický úřad.
Z celého Česka byl GPG nejvyšší v Praze, a to ve veřejném sektorů. Medián hrubých mezd u mužů byl v roce 2018 v hlavním městě 43 700 korun, naopak ženy braly pouze 26 569 hrubého.
V soukromém sektoru pak první příčku obsadil Moravskoslezský kraj. Muži si totiž přišly na 29 581 korun, zatímco ženy pouze na 22 551 korun hrubého měsíčně.
Průměrná měsíční mzda v Česku přesáhla 30 tisíc korun. Více v reportáži TV Nova: