Rekonstrukce Václaváku

Židovské náhrobky použili na dlažbu Václaváku při návštěvě Gorbačova

Objevené dlažební kameny z židovských náhrobků - 3
Zdroj: facebook
Téma:

V dolní části Václavské náměstí se při rekonstrukci našly dlažební kameny, které pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků. Ty se použily před návštěvou čelního představitele Sovětského svazu, nyní budou převezeny na Starý židovský hřbitov na Žižkově.

V druhé polovině dubna začala rekonstrukce Václavského náměstí, podle memoranda s Magistrátem hlavního města Prahy dohlíží na rozebírání původní dlažby pražská židovská obec. Na některých kostkách jsou totiž na spodní straně nápisy, pocházejí z židovských náhrobků. Jen v úterý zaplnily kameny se znaky skoro celou paletu.

 

Dlažební kostky se našly ve spodní části Václavského náměstí. "Ručně se rozebírá původní dlažba, desítky kamenů nesou zbytky textů a stovky kamenů jsou z leštěného mramoru,” řekl Českému rozhlasu předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

 

Kusy pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků, bohužel se ale zatím nepodařilo identifikovat žádný původní náhrobek, ani místo, odkud byly sebrány. S Prahou má obec dohodu, podle které je při demontážních pracích vždy přizván její zástupce. Ten dohlíží, aby kostky z náhrobků byly označeny a následně bezplatně předány Židovské obci v Praze.

 

 

"Vše bude shromážděno, uloženo v depozitu a pak odvezeno na Starý židovský hřbitov na Žižkově ve Fibichově ulici,” dodal Bányai. Rekonstrukce náměstí je v dolní částí stále v první čtvrtině, další podobné kameny jsou pak i v jiných částech pěší zóny.

 

Hledané kostky pak mají dláždit také ulici Na Příkopě, která spojuje Václavské náměstí s náměstím Republiky. Podle informací portálu BBC se kameny pravděpodobně použily při rekonstrukci v roce 1987, krátce předním, než do ČSSR zamířil vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov.
 

Podívejte se na části náhrobků do naší galerie:

GALERIE: Objevené části židovských náhrobků

1
/
3
Zdroj: facebook
Objevené dlažební kameny z židovských náhrobků - 1

TN.cz