Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.1. 2015 20:10
rozhovor ptali jste se

ZPOVĚĎ EVY MICHALÁKOVÉ: Děti mi říkají Evo, "mámu" zakázali

Eva Michaláková a její děti
Zdroj: facebook.com

Eva Michaláková, která v Norsku přišla o oba své syny, se rozhodně nehodlá vzdát a bude o své děti dál bojovat. V rozhovoru se čtenáři TN.cz popsala, jak těžké chvíle prožívá a další detaily svého případu.

V květnu roku 2011 norská sociálka Barnevernet obě děti z rodiny Evy Michalákové odebrala. Rodina žila v Steinebergu a chlapci si údajně ve školce postěžovali, že je tatínek v noci budí a obtěžuje.

 

Podezření na sexuální zneužívání se ale nepotvrdilo, norská policie případ odložila. Norský sociální systém ale odmítl děti vrátit zpět do rodiny.

 

Eva Michaláková odpovídala na vaše dotazy. Nevynechala ani velmi bolestné vzpomínky: "Děti se na mě neustále ptají, ale pěstouni jim řekli, že teď jsou matka a otec oni. Děti mě teď oslovují Evo. Vždy na to reaguji a říkám jim, že jsem jejich máma a že jsem je nosila devět měsíců v mém břiše. Vždy bývám přerušena a zastavena."

 

Vše o případu paní Michalákové čtěte ZDE.

 

Své děti Eva Michaláková viděla naposledy loni v březnu. LJak se kluci mají u pěstounů, to nevím. Bernavernet mi odmítá vydat fotografie dětí, podrobnější zpárvy o zdravotním stavu mých synů. Dle vyjádření pěstounů prý děti nefotí. Synové se vídat chtějí, to potvrzuje i samotný BV. A když jsem pak přítomná schůzce dětí, kdy malý Davídek řekne zcela spontánně staršímu Deniskovi, že je ten nejlepší bratříček na světě, pak nejde jen tak lehce zadržet slzy..."

 

Matka odebraných dětí popsala i osud svého bývalého manžela. "Exmanžel Josef je vážně psychicky nemocný, to konstatoval i norský soud. O své chorobě mne před sňatkem nikdy neinformoval, naplno propukla až po odebrání dětí a po rozvodu, dnes není schopen normální komunikace. On doteď nepochopil, že už nejsme manželé. I on je obětí BV. Práv na děti jej zbavit nechci, nevěřím, že je zneužíval," řekla Eva Michaláková.

 

Máte-li zájem přečíst si všechny odpovědi Evy Michalákové, přejděte na ONLINE rozhovor:

 

On-line rozhovor

 

Zájem o péči o odebrané chlapce projevila sestra paní Michalákové i prarodiče Denise a Davida, ale chlapci uvízli v moci Barnevernetu. Nyní byli oba bratři rozděleni a každý je vychováván v jiné pěstounské rodině. To je v takovýchto případech velmi neobvyklé.

 

Eva Michaláková se odvolala k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Stížnost české matky ale byla zamítnuta. Michaláková může své děti vidět dvakrát ročně. Setkání dříve trvala dvě hodiny, nyní byla zkrácena na 15 minut, jsou mu přítomny pracovnice Barnevernetu a nesmí se při něm pořizovat video ani fotografie. A nově nesmí Eva Michaláková se svými syny ani mluvit česky.

 

 

Přestože oba chlapci mají české občanství, nemůže Česká republika do celé kauzy příliš zasahovat. Česká republika totiž není účastníkem řízení, a tak nemá přístup k dokumentům. Spor se vede pouze mezi matkou a Barnevernetem.

 

Prezident Miloš Zeman veřejně slíbil, že je připraven osobně za matku a její děti intervenovat. Zároveň ale matku vyzval, ať dále trpělivě jedná s norskými úřady a tamější sociálkou.

 

16

GALERIE: Evě Michalákové sebrala norská sociálka oba syny

Zdroj: facebook.com

Synové Evy Michalákové - 4

Hodnocení:

 

"Pevně věřím, že jich paní Michaláková využije a že norské soudy rozhodnou rychle, nestranně a spravedlivě a že se brzy dočkáme šťastného konce tohoto nelehkého případu," uvedl Miloš Zeman.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Monika Bagárová bude brzo máma. Důkaz ve fotogalerii

ana TN.cz