Hokej

Hokejista Doležal se nesmířil s trestem. Bude bojovat

Rozhodnutí ČSLH, který zastavil hokejistovi Tomáši Doležalovi činnost na dva roky, bude mít nejspíš soudní dohru.

Hokejovým prostředím v České republice v posledních dnech hýbe kauza kolem hokejisty Žďáru nad Sázavou Tomáše Doležala, o které jsme vás jako první informovali na našem zpravodajském serveru.

Hokejista dostal za napadení rozhodčího dvouletý zákaz činnosti. Samotný hráč se proti rozhodnutí ohradil, Komise rozhodčích ČSLH si však stojí za svým.

Kdo má pravdu?

Problémovým bodem celého případu je rozpor mezi tvrzením rozhodcovského sboru a žďárského hokejisty, který se brání, že sudího Ježka pouze plácnul hokejkou po zadní části těla. V zápisu, na jehož základě byl hráči udělen trest, však stojí něco úplně jiného.


"Jako poslední z nás odcházel z ledové plochy čárový rozhodčí Josef Ježek, při jeho odchodu, kdy stál u dvířek na trestnou lavici ho brutálně fyzicky napadl domácí hráč č.20 Doležal Tomáš, ten se podle svědectví Jakuba Plcha (druhý čárový rozhodčí - pozn.redakce) ve velké rychlosti rozjel směrem k Josefu Ježkovi a tvrdým kopem špičkou brusle ho zasáhl do oblasti ledvin se slovy to ti patří ty buzerante zkurvenej. Čárový rozhodčí upadl na trestnou lavici s bolestivou grimasou," zní vyjádření hlavního sudího Úlehly v Zápisu o utkání.

Do případu mohou vnést světlo svědci

Vedení žďárského hokejového klubu stojí za svým hokejistou a na klubovém webu dokonce vyzvalo svědky, aby svoji výpovědí, která bude použita při projednávání případu na ČSLH, pomohli Doležalovi. Pro třiatřicetiletého hokejistu by  totiž dvouletý trest znamenal v podstatě konec kariéry.


Hokejový svaz si ale stojí za svým. "Ne všechny informace publikované v médiích k tomuto případu se totiž zakládají na stoprocentní pravdě," informuje v prohlášení předseda komise Ondřej Fraňo. "Během utkání došlo skutečně k napadení rozhodčích, jak hráči, tak diváky, kteří se dokonce dobývali do kabiny rozhodčích, způsobili škody na majetku pořádajícího klubu i majetku rozhodčích," stojí v textu.


"Ke zpochybňování těchto skutečností přitom začalo docházet až poté, co byl hráči Tomáši Doležalovi udělen disciplinární trest," poukazuje Fraňo na fakt, že do vyřknutí rozsudku se nikdo případem nezabýval. Svaz se také odkazuje na případ z NHL, kde dostal útočník Columbusu Michael Peca automatický trest za nepatrný kontakt s rozhodčím. Peca si však nezahraje pouze v pěti zápasech.

Půjde kauza k soudu?

"Pokud by se něco takového stalo v běžném životě, bude mít případ soudní dohru. Trest pro hráče Doležala je vzhledem k závažnosti incidentu odpovídající. I z toho důvodu, aby se podobné případy neopakovaly," uvádí stanovisko hokejového svazu závěrem.


Pokud nedojde mezi ČSLH a hokejistou Doležalem, potažmo vedením žďárského klubu ke shodě, tak spor skutečně skončí u soudu, žalobcem však budou žďárští.

Podívejte se na napadení rozhodčího slovenským hokejistou Mrázem:

jvl, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události