Hokej

Chtěl skončit s kariérou. Svaz ho ale zachránil

Kauza hokejisty Tomáše Doležala, který měl v říjnu minulého roku údajně kopnout rozhodčího bruslí do ledvin, se definitivně rozuzlila.

Stalo se to v utkání druhé ligy mezi Žďárem nad Sázavou a Šternberkem. Vypjatý duel tehdy ukončil zákrok domácího Doležala, který neudržel nervy na uzdě a inzultoval čárového rozhodčího Josefa Ježka. Ten řekl, že ho hráč nakopl bruslí do ledvin, za což Doležal vyfasoval distanc na dva roky.


“Pro mě to znamená sportovní doživotí. V době vypršení trestu mi bude 37 let,“ poznamenal tehdy sám hráč, který intenzivně popíral, že by sudího napadl takto brutálně.

Místo dvou let si nezahraje jen do konce sezony

Doležalova verze byla taková, že Ježka “pouze“ plácl holí po zadku. Odvolal se proto k Výkonnému výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), který mu dal nepřímo za pravdu.

Podívejte se, jak o nepříjemné kauze mluvil Doležal na konci října:


“Projednali jsme to a došli k závěru, že disciplinární komise pochybila v kvalifikaci prohřešku. Posoudila to podle ustanovení, které předpokládá zranění. A tady ke zranění nedošlo,“ řekl exkluzivně pro tn.cz svazový předseda Tomáš Král.


Dvouletý zákaz činnosti byl tak Doležalovi zmírněn na trest do konce sezony.

Král: Jak to bylo doopravdy, v tom nebude jasno nikdy

“Jsem rád, že se aspoň nějaká pravda ukázala,“ poznamenal k tomu sám hráč a trochu ironicky dodal: "Stačilo jen to, aby si lidé ze svazu celou věc pročetli a zamysleli se nad tím. Tak, jak to popsal pan rozhodčí, se to stát snad ani nemohlo…“


To Král byl ve svých vyjádřeních mnohem zdrženlivější. “Jak se to stalo doopravdy, v tom nebude jasno nikdy. Hráč tvrdil, že rozhodčího plácl hokejkou. Pan Ježek ho neviděl, protože k němu stál zády, ale vyjádřil se ve smyslu, že to podle něj hokejka nebyla, že ho kopl bruslí. Jisté to však není, a když něco není jisté, hodnocení je vždy příznivější pro pachatele,“ poznamenal renomovaný právník.

Vrátí se Doležal na led už v lednu?

Ať je pravda jakákoliv, Doležal sudího fyzicky napadl, to je bezesporu. “Už jen to je zcela nepřípustné, to si žádný hráč dovolit nesmí! Proto jsme mu udělili trest do konce sezony,“ potvrdil Král.


“Rozhodčím se budu vyhýbat obloukem. Ne, teď vážně, já se budu chovat pořád stejně… Ale takovouhle blbost už samozřejmě neudělám! Předtím jsem s rozhodčími problémy neměl a doufám, že už mít ani nebudu,“ odfrkl si Doležal.


Ten by se na led mohl teoreticky vrátit za pár dní. V polovině trestu, který běží již tři měsíce, si může zažádat o jeho prominutí… “Určitě to udělám. Uvidíme, jak to dopadne,“ uzavírá hokejista Žďáru.

hum, s přispěním Dušana Vrbeckého, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události