Motorsport

DAKAR: Neporazitelný Macháček kraloval, Tomeček havaroval

Zdroj: oficiální zdroj

Český jezdec Josef Macháček zopakoval skvělý výkon z osmé etapy a opět nenašel přemožitele. Řidič kamionu Tomáš Tomeček převrátil Tatru.

Čtyřnásobný vítěz v kategorii čtyřkolek Josef Macháček vyhrál po osmém i devátý díl slavné Rallye Dakar a upevnil si tak vedoucí postavení ve své kategorii. V etapě vedoucí přes poušť Atacama s cílem v chilském Copiapó porazil po velkém souboji o 39 sekund Argentince Marcose Patronelliho a zvýšil svůj náskok právě před Patronellim na dvě hodiny a 31 minut.

Josef Macháček v pondělí na Rallye Dakar udržel vedení mezi čtyřkolkami, do cíle etapy dojel o pouhých 39 vteřin před svým pronásledovatelem, Argentincem Marcosem Patronellim. Téměř 400 kilometrů trasy, která vedla přes písčito-kamenitou poušť Atacama, projel Macháček za 8 hodin a 20 minut.

Sainz potvrdil své vedení

V kategorii automobilů si pojistil vedení Španěl Carlos Sainz, který dojel do cíle etapy s dvouminutovým náskokem před Američanem Millerem a vyhrál třetí etapu v řadě. Američana, který na mezičasech vedl, zbrzdila na trati výměna pneumatiky.

"Dneska to bylo hodně náročné. Na trati byla spousta kamení a navigace byla dost obtížná. Už samotný průjezd cílem se rovná vítězství," uvedl Sainz po svém pátém etapovém prvenství v letošním ročníku.

Miroslav Zapletal s mitsubishi dojel patnáctý a v průběžné klasifikaci mu nadále patří třinácté místo.

Tomeček měl problémy

Mezi motocykly se z etapového vítězství radoval Nizozemec Frans Verhoeven, ve vedení se ale i nadále udržel Španěl Marc Coma. Nejlepší český motocyklista Martin Macek dojel na 25. pozici.

Devátou etapu výborně rozjel Tomáš Tomeček s tatrou, ale po průjezdu prvním kontrolním bodem na 147. kilometru rychlostní zkoušky havaroval. Jeho tatra se převrátila a český pilot byl převezen do nemocnice k preventivnímu vyšetření. Další dva členové posádky Vojtěch Morávek a Radomír Smolka vyčkávali podle týmového webu u nepojízdného vozu na příjezd asistenčního kamionu.

Z českých pilotů v kategorii kamionů si vedl v pondělí nejlépe Aleš Loprais, který dojel s tatrou na dvanáctém místě zhruba hodinu a 47 minut za vítězem. V celkovém pořadí si polepšil o dvě místa a je desátý. Přes dvě hodiny ztratil na Čagina nejlepší český pilot v průběžné klasifikaci kamionů Marek Spáčil s liazem a udržel si šestou příčku, přestože absolvoval většinu trasy pouze se zadním náhonem.

Rallye Dakar, 9. etapa: La Serena - Copiapo (537 km/449 km):

Automobily:
1. Sainz (Šp./Volkswagen) 5:56:08, 2. Miller (USA/Volkswagen) -1:47, 3. Gordon (USA/Hummer) -2:16, 4. Terranova (Arg./BMW) -10:06, 5. De Villiers (JAR/Volkswagen) -12:01, 6. Novickij (Rus./BMW) -16:15, ...16. Zapletal (ČR/Mitsubishi) -1:16:26.
Průběžné pořadí: 1. Sainz 33:26:07, 2. Miller -19:52, 3. De Villiers -22:58, 4. Roma (Šp./Mitsubishi) -58:12, 5. Gordon -1:34:17, 6. Holowczyc (Pol./Nissan) -3:23:53, ...13. Zapletal -8:15:23.

Motocykly:
1. Verhoeven (Niz./KTM) 6:26:33, 2. Fretigne (Fr./Yamaha) -3:09, 3. Lopez (Chile/KTM) -3:40, 4. Coma (Šp./KTM) -4:59, 5. Despres (Fr./KTM) -6:03, 6. Casteau (Fr./KTM) -9:21, ...25. Macek (ČR/Yamaha) -1:00:55, 47. Froněk -1:46:17, 58. Pabiška (oba ČR/KTM) -1:55:43.
Průběžné pořadí: 1. Coma 37:04:47, 2. Fretigne -1:04:38, 3. Despres -1:34:38, 4. Lopez -1:59:19, 5. Viladoms (Šp./KTM) -2:08:57, 6. Rodrigues (Portug./KTM) -2:09:26, ...25. Macek -7:40:09, 55. Froněk -13:06:37, 91. Pabiška -20:32:07.

Čtyřkolky: 1. Macháček
(ČR/Yamaha) 8:20:54, 2. Patronelli (Arg./CAN-AM) -39, 3. Deltrieu (Fr./Polaris) -17:26, ...7. Bražina (ČR/Yamaha) -37:01.
Průběžné pořadí: 1. Macháček 49:32:19, 2. Patronelli -2:31:02, 3. Deltrieu -10:18:56, ...4. Bražina -8:49:48.

Kamiony:
1. Čagin (Rus./Kamaz) 7:02:34, 2. De Azevedo (Braz./Tatra) + 24:57, 3. Kabirov (Rus./Kamaz) + 33:30, 4. De Rooy (Niz./Ginaf) + 34:29.
Průběžné pořadí: 1. Čagin 34:46:57, 2. Kabirov + 29:50, 3. De Rooy + 48:35.