Sport

Arctic Circle Race: Nejobtížnější běžecký závod na lyžích na světě

Arctic Circle Race: Nejobtížnější běžecký závod na lyžích na světě

O jeho existenci vědí jen největší nadšenci, těch, kteří ho jeli (a dokončili) je opravdu jen velmi málo. Takový je Arctic Circle Race, údajně nejobtížnější běžecký závod na lyžích v grónském Sisimiutu. Na trať o celkové délce 160 km se letos vydali i Češi.

Arctic Circle Race je rozdělený do tří etap. Běhá se za polárním kruhem za ukrutného mrazu. Letos bylo -32 stupňů Celsia a při takové teplotě zamrzá nejen pití, ale i všechny energetické gely.
 

Většina lidí má představu o Grónsku jako o planině pokryté ledem, ve skutečnosti však nejvyšší vrcholy dosahují výšky 3500 metrů nad mořem. Také vlastní závod je extrémně náročný z důvodu ohromného převýšení, které na 160 km znamená vystoupat nějakých 4500 m.

„Dvoukilometrové a delší kopce stromečkem jsou pravidlem, v některých nejpříkřejších místech stromečkem ani nejde jít. Tomu odpovídají i sjezdy, kde se jezdí bez jakékoli stopy i rychlostí přes 60 km za hodinu. Tomu odpovídají i názvy kopců, například tříkilometrový Killer Hill. Vzhledem k profilu trati, je pak průměrná rychlost závodníků doslova šnečí a má-li v cíli závodník průměr 10 km/hod je považován za fakt dobrého,“ popisuje své zážitky lékař Libor Vítek, který se dubnového závodu zúčastnil.


První a druhá etapa končí v base kempu v horách, zde je k dispozici zateplený stan na převléknutí a na uvaření. Závodníci si vaří ze svých zásob, k dispozici je vařič, horká voda, čaj a kafe – a to je všechno.

„Vzhledem k tomu, že se člověk pohybuje v ohromném kalorickém deficitu, je trochu problém se i jen dojíst na další etapu. Navíc si musí uvařit nějaký instantní blaf, jehož výživová hodnota je dosti pochybná. Po jídle je pak nutné vyrazit přemazat lyže, většinou do teploty okolo -20 stupňů, k dispozici je sice elektrická žehlička, tvrdé parafíny se však prakticky nedají rozžehlit…“ podotýká profesor Libor Vítek.


Přes třeskutý mráz a náročnost je závod nesmírně populární - jedná se o největší sportovní akci v Grónsku. Na startu 160 km závodu bylo letos 140 závodníků, nejvíce v dosavadní historii. Mezi nimi dokonce i pět olympioniků ze Soči, včetně Anastázie Kuzminové, rusko-slovenské dvojnásobné olympijské vítězky v biatlonu. Hlavní závod však dojelo jen 80 běžců…
 

Vyhrál nakonec Martin Moller, nejlepší dánský běžec na lyžích v čase 10 hodin a 39 minut, druhý byl slovinský biatlonista Klemen Bauer, třetí Frederik Petersen už zaostával o hodinu a čtvrt. Neztratili se ani Češi. Petr Punčochář byl celkově dvanáctý, David Hodr šestnáctý a Libor Vítek pětadvacátý. Více o přípravě sportovců najdete na stránkách společnosti Sportvital.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Sport

Důležité Události