Sport

BLOG: Necid si v tuhle chvíli nominaci do reprezentace nezaslouží

BLOG: Necid si v tuhle chvíli nominaci do reprezentace nezaslouží
Zdroj: Mediafax

„Všude říkám, že hráči by měli být vybíráni na základě současné výkonnosti. Neměli by být vybíráni na základě toho, jak hráli před čtyřmi lety,“ ujišťoval Pavel Vrba při svém nástupu k české fotbalové reprezentaci. Nepsané pravidlo porušil už při třetí příležitosti a na přátelský zápas s Rakouskem povolal slávistu Tomáše Necida, který dal za celé jaro tři góly.

Víc jich v tomto období zaznamenal třeba Zbyněk Pospěch z Dukly, takže nechápu, proč nebyl nominován třeba právě on. Za dlouhodobou formu by si to rozhodně zasloužil víc.
 

Zato Necid je téměř přesně tím typem zašlé hvězdy, o kterých Vrba v zimě hovořil. Naposledy totiž zazářil před čtyřmi lety, kdy se mu celkem dařilo v dresu CSKA Moskva. Dobrou produktivitou se pyšnil i v českém národním týmu, kde si v úvodních 19 startech připsal sedm branek, což byla na tak mladého hráče více než solidní bilance. Jenže naposledy skóroval v říjnu 2010 a pak se odmlčel. Podepsala se na něm série zranění kolena, kvůli níž dva roky pořádně nekopl do míče.
 

Do Slavie přišel v zimě svou kariéru spíš resuscitovat. Zázraky se od něj po tak dlouhé herní pauze bez potřebného zápasového rytmu čekat nedaly. A také nepřišly. Vytáhlý útočník se prosadil pouze v zápasech proti Dukle, Bohemians a Příbrami, což při vší úctě nejsou právě nejsilnější soupeři. Poslední vystoupení proti Slovácku spíše potvrdilo, že k dřívější střelecké jistotě mu ještě notný kus chybí a deset minut před koncem byl střídán. V sobotu v podvečer na něj »sešívaní« samozřejmě budou spoléhat v existenčním duelu v Ostravě, který vysíláme v přímém přenosu na FANDOVI od 17:45. Ovšem kdo ví, zda ho trenér Alex Pastoor postaví do základní sestavy. Vždyť třeba po dubnovém derby pražských »S« byl čtyřiadvacetiletý slávistický odchovanec jedním z těch, které kouč veřejně kritizoval. „Rozhodně od něj čekám víc. Měl by pomáhat těm méně zkušeným, měl by je na hřišti vést,“ dával najevo svou nespokojenost.
Ať už se tedy Slavia zachrání (v což pevně věřím), či nikoli, Necidův návrat do Edenu se za příliš vydařený považovat nedá. O to víc mě udivilo, že dostal šanci od reprezentačního kormidelníka.
 

Svědčí to o tom, jak zoufalý nedostatek spolehlivých útočníků v současnosti trápí nejen naše národní mužstvo, ale v podstatě celý český fotbal. Psal jsem o tom ve svém únorovém blogu ZDE.
 

Že bychom na tom ale byli tak špatně, že musíme povolávat hráče, který se evidentně trápí a pere se víc sám se sebou, než se soupeřovými obranami, to si zase nemyslím. Koneckonců v utkáních s Norskem i Finskem jsme ukázali, že góly dávat umíme. Problém byl spíš s defenzivní činností.
 

Necid je podle mě stále nejtalentovanějším útočníkem, jaký se zde za posledních deset let objevil. Musí to ale nejdříve prokázat v klubu. Být zdravý a mít natrénováno, pravidelně hrát kvalitní soutěž, získat si důvěru trenéra a hlavně - proměňovat šance. Teprve potom se může stát tahounem reprezentace.
Ne naopak.
 

Tomáš Radotínský, Nova Sport
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události