Sport

Šipkařským šampionem je Gary Anderson, titul slaví podruhé

Šipkařským šampionem je Gary Anderson, titul slaví podruhé
Zdroj: Oficiální zdroj

Gary Anderson dokázal během finálového večera v O2 Areně v Londýně porazit nejprve v semifinále Dave Chisnalla a poté ve finále i Michaela van Gerwena. Podruhé v kariéře se tak stal vítězem Premier League Darts.

Bojovalo se nejen o prestiž ale také o velmi slušné prize money. Na vítěze čekalo 200.000 liber (7 600 000 Kč), poražený finalista si odnesl 100.000 liber (3 800 000 Kč) a poražení semifinalisté obdrželi šek na 75.000 liber (2 850 000 Kč).

Hned úvodní semifinále přineslo úchvatnou podívanou plnou zvratů. Gary Anderson dokázal využít snad jediného zaváhání Dave Chisnalla na dablu v celém ročníku PLD a zvítězil 10:9.

Za stavu 3:3 získal Chisnall tři legy v řadě a vedl 6:3 a poté i 7:4. Pak ovšem úřadující mistr světa Anderson přidal a dokázal srovnat stav legů na 7:7. Oba hráči si poté drželi svá podání až do stavu 9:9. O postupujícím musel rozhodnout poslední leg, do kterého začínal Chisnall. Ten se také jako jako první dostal na dabla. Šel k terči a zbývalo mu 32. Postupně ovšem trefil jen single 16, single 8 a poté nedokázal zavřít ani zbývající dabl 4. Pro šipky si k terči šel s hlavou v dlaních, jako by už tušil co předvede Anderson. Na toho čekalo ještě 116 bodů. S těmi si ovšem dokázal poradit a závěrečný D20 ho poslal do finále!!!

"Jsem hrdý na to, jak se mi v této sezoně dařilo, ale zároveň jsem strašně zklamaný jak jsem prohrál tohle semifinále," řekl Chisnall. "Měl jsem velkou šanci vyhrát, ale bohužel se mi to nepodařilo. Věřil jsem, že některou z posledních tří šipek dabla určitě trefím. Garyho zavření 116 bylo skvělé a musím mu pogratulovat k postupu do finále," dodal zklamaný Chisnall.

"Dave měl fantastickou sezónu a byl společně s Michaelem van Gerwenem nejlepším hráčem v lize. Mnoho zápasů vyhrál a téměř žádný neprohrál. Když šel k terči v posledním legu a zbývalo mu 32, už jsem se s vidinou finále pomalu loučil. Jenže on je nedokázal zavřít a mě se potom podařilo „odstřelit“ 116. Byl to fantastický pocit," řekl po vítězném semifinále Anderson.

Zdroj: Oficiální zdroj
Zdroj: Oficiální zdroj
Zdroj: Oficiální zdroj

Druhé semifinále bylo čistě holandskou záležitostí. Michael van Gerwen díky zlepšenému výkonu ve druhé půlce zápasu dokázal porazit Raymonda van Barnevelda 10:8.

Také v tomto zápase jsme se prvního breaku dočkaly už v první polovině zápasu. Za stavu 5:4 dokázal van Barneveld vyhrát při podání van Gerwena. Byl to neskutečný leg, ve kterém nejprve Barney nedokázal zavřít po 8 perfektních šipkách dabl 12 a připravil se tak o devítišipkové zavření. Hned vzápětí se ovšem van Gerwen pokouší o zavření 161. Po prvních dvou šipkách už mu zbývá jen BULL, který bohužel pro něho míjí. Van Barneveld vzápětí 10 šipkou zavírá a vede 6:4. Následná přestávka více prospěla van Gerwenovi, který z posledních 8 legů dokázal 6 vyhrát a po výsledku 10:8 postoupil už potřetí za sebou do finále Premier League Darts.

"Věděl jsem, že budu muset hrát proti Michaelovi opravdu dobře a do stavu 7:4 se mi to i dařilo. Poté ale Michael zapnul další rychlost a najednou jsem začal ztrácet. Hrál opravdu velmi dobře. Dal jsem do hry úplně všechno, ale tentokrát to nestačilo," řekl pětinásobný mistr světa van Barneveld.

Zdroj: Oficiální zdroj
Zdroj: Oficiální zdroj
Zdroj: Oficiální zdroj

Po krátké přestávce se hned šlo na finále. Utkali se v něm aktuální mistr Gary Anderson ze Skotska a aktuální světová jednička, holanďan Michael van Gerwen.

Van Gerwen hned v prvním legu bere soupeři podání a po zisku toho svého vede už 2:0. Andersonovi se vzápětí daří to samé a stav je srovnaný 2:2. V osmém legu holanďan míjí sedm dablů, skot toho využívá a bere si break na 5:3. A když získá další dva legy, je před přestávkou ve vedení už o 4 legy, celkem 7:3. Po přestávce si van Gerwen bere jeden break zpět a snižuje až na 7:5. Oba předvádějí fantastické šipky. Zavírají jedenáctou šipkou. Za stavu 9:7 zavírá Anderson D18 a je jediný leg od vítězství. V osmáctém legu Anderson dokáže už po několikáté tento večer zavřít dabl 20 a vítězí nejen v tomto zápase, ale zároveň v celém ročníku Betway Premier League Darts 2015.

"Gary hrál dobře, je to fantastický hráč. A dnes večer při něm stálo i tolik potřebné štěstí. Dave minul tři šipky na vítězství a já jsem promarnil minimálně 5 legů na dablech," řekl van Gerwen. "Nemůžete si dovolit v zápase s tak vynikajícím hráčem jakým je Gary, udělat tolik chyb jako jsem dnes udělal já. Musím ještě více potrénovat dably, protože ty byly důvodem mojí dnešní prohry. Titul v Premier League Darts je jeden z nejtěžších, který v šipkách můžete získat. Znám dobře pocity vítěze i prohraného finalisty. Doufám že příští rok budu mít více štěští," dodal van Gerwen.

"Jsou to už čtyři roky, co jsem tuhle trofej svíral ve svých," řekl po finále štasný Anderson, který se stal teprve druhým hráčem po Philu Taylorovi, který po vítězství na mistrovství světa dokázal vzápějí vyhrát i Premier League Darts.

"Michael hraje podobným způsobem hry jako já, hraje rychle, je schopen vysokých náhozů a velmi dobře zavírá. Proto se na naše vzájemné souboje vždy velmi těším. Obvykle jsem to já, kdo ztrácí na dablech. Tentokrát se mi ale hlavně dabl 20 docela dařil a to mi pomohlo. Byla to hodně těžká sezóna, ale já se teď cítím úžasně," dodal Anderson.

Zdroj: Oficiální zdroj
Zdroj: Oficiální zdroj
Zdroj: Oficiální zdroj

Betway Premier League
Večer č. 16, čtvrtek 21. kvěna
O2 Arena, Londýn

Semifinále:
Dave Chisnall 9:10 Gary Anderson
Michael van Gerwen 10:8 Raymond van Barneveld

Finále:
Gary Anderson 11:7 Michael van Gerwen
Nejvyšší zavření: Dave Chisnall – 152
Nejvíce 180 (v jednom zápase): Raymond van Barneveld, Gary Anderson – 7

Více informací o šipkách získáte na www.ceskesipky.cz

Pavel Korda,
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Sport

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.