Fotbal

ŠOK: Hlavičkování má vliv na ztrátu paměti, tvrdí nová studie!

ŠOK: Hlavičkování má vliv na ztrátu paměti, tvrdí nová studie!

Hlavičkování fotbalistů má vliv na ztrátu paměti i jejího poškození. Zjistila to nová studie vědců z University of Stirling. Během výzkumu byly objeveny malé, ale zásadní změny mozkových funkcí. Vypozorovány byly už po 24 hodinách!

Do fotbalu hlavičkové zakončování patřilo, patří a patřit bude. Vědci však přišli se zjištěním, které samotné hráče jistě nepotěší. "Změny byly sice jen dočasné, ale přesto významné," říká doktorka Magdalena Ietswaart, z Univrsity of Stirling.


Zásahy míče do hlavy mají vliv na ztrátu paměti i jejího poškození. "Studií by měli být obeznámeni amatérští i profesionální hráči. Změny v mozku se projevují ihned po hlavičkování, kdy dochází k zásadním změnám procesů v mozku a také se tím snižuje výkonnost paměti," pokračuje neuroložka.


V roce 2002 zemřel na následky degenerativního onemocnění mozku Jeff Astle. Bývalému fotbalistovi West Bromiche bylo pouhých 59 let. "I když změny v mozku bývají jen dočasné, mají významný dopad na lidské zdraví. Zejména, pokud k ním dochází znovu a znovu," varuje Ietswaart.

lju, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události