IndyCar

Ovál ve tvaru trojúhelníku! Kvalifikaci v Poconu vyhrál Power

Ovál ve tvaru trojúhelníku! Kvalifikaci v Poconu vyhrál Power
Zdroj: Profimedia

Sezóna americké série IndyCar se pomalu chýlí ke svému konci. Zbývají ještě čtyři závody a první z nich se jede na oválu Pocono Raceway již v neděli. Trať měří 2,5 míle a kvalifikaci na 500mílový závod vyhrál vítěz letošní Indy500 Will Power. Vyrovnal se díky tomu v historických tabulkách legendárnímu A.J. Foytovi.

Power odstartuje z pole position už po 53 v kariéře. Více kvalifikačních vítězství má na svém kontě jen Mario Andretti. Legendární Texasan A.J. Foyt je vůbec nejúspěšnějším jezdcem co do počtu vítězství v závodech. Drtivou většinu z nich získal na oválech a právě na jednom z nich IndyCar o tomto víkendu závodí.

Pocono Raceway ale není ledajakým oválem. Na rozdíl od většiny z nich má totiž netradičně tři zatáčky. Svým tvarem tak připomíná trojúhelník. S nápadem vytvořit v Poconu závodní okruh přišel zubař Joe Mattioli. Pohoří Pocono je oblíbenou turistickou destinací. Mattioli v něm v 50. letech vybudoval lyžařský resort a bytový komplex a hledal další cestu, jak zhodnotit svou investici.

Okruh připravil bývalý úspěšný závodník Roger Ward, dvojnásobný šampion a dvojnásobný vítěz 500 mil Indianapolis. Rozhodl se přitom vytvořit svůj okruh snů – tři zatáčky vymodeloval podle zatáček na jiných slavných oválech. První vznikla podle okruhu v Trentonu, který již neexistuje. Druhá kopíruje zatáčky v Indianapolisu a třetí vznikla podle nejstaršího závodiště, mílového oválu v Milwaukee.

Související obsah

Rozmanitost způsobuje, že piloti vždy v jedné zatáčce ztrácejí, protože není možné vyladit vůz tak, aby fungoval dobře ve všech. Pro IndyCar bylo Pocono domovem od roku 1971. Pořádat závody přestalo v roce 1989, kdy byl již stav okruhu neuspokojivý. Zlepšení přišlo až v posledních letech a IndyCar se do Pensylvánie vrátila v roce 2013.

Na oválech delších než 2 míle se závody tradičně vypisovaly na 500 mil, a výjimkou není ani Pocono. Závod, který můžete exkluzivně sledovat na programu Nova Sport 1, tak má i tři hodiny. Podobné „maratony se sprintem na konci“, jak před lety popsal pětisetmílové závody Tony Kanaan, v poslední době nesmírně svědčí Willu Powerovi. Australský pilot týmu Penske útočí v Poconu na vězný hattrick. Zvítězil i v letošním ročníku závodu 500 mil Indianapolis.

V neděli bude mít nejlepší výchozí pozici. V kvalifikaci, která se jede na dvě letmá kola, nedal soupeřům šanci a získal pole position. V první řadě s ním bude stát stájový kolega a obhájce titulu Josef Newgarden. Další piloti, kteří bojují o titul, Alexander Rossi a Ryan Hunter-Reay, odstartují z druhé řady. Kvalifikace se příliš nepovedla lídrovi šampionátu. Novozélanďan Dixon odstartuje ze 13. místa.

Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

Během víkendu měli mít piloti dvě příležitosti se s tratí seznámit během tréninků. První hodinové klání bylo na programu před kvalifikací. O 30 minut jej zpozdil déšť. Když se ale piloti konečně dostali na dráhu, nenašli recept na nováčka Zacha Veache. Nejmladší z pilotů týmu Andretti Autosport těžil z toho, že společně s dalšími nováčky mohl v Poconu minulý týden testovat. O jeho vůz se navíc stará závodní inženýr, který před rokem spolupracoval s Takumou Satóem, když Japonec získal v Poconu pole position.

Související obsah

Newgarden byl v prvním tréninku druhý, Rossi třetí, veterán Bourdais obsadil čtvrtou příčku a první pětku uzavíral Dixon. Powerovi patřila až 11. příčka. S velkými potížemi se potýkal tým Harding Racing, který tři závody už nasazuje Conora Dalyho místo Gabbyho Chavese. Day strávil většinu tréninku v depu, když mechanici pracovali na nespecifikované závadě. A výsledný čas tomu odpovídal. Kompletní výsledky najdete ZDE.

Trať měli mít piloti k dispozici ještě jednou po kvalifikaci. Ale druhý trénink byl nakonec bez náhrady zrušen. Nad tratí se opět přehnal déšť a na oválech se za mokra závodit nedá.
Snad se počasí v neděli umoudří. Odhady meteorologů počítají s šancí na déšť v rozmezí od 5 do 15 %. Jestli se naplní a my uvidíme další napínavý závod, sledujte v neděli od 20:10 na programu NOVA Sport 1!
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu IndyCar

Důležité Události