Atletika

Bábu spasil anděl Rosolová: Nejdřív jsem chtěla dražit svatební šaty

Bábu spasil anděl Rosolová: Nejdřív jsem chtěla dražit svatební šaty
Zdroj: Instagram

Příběh Jaroslava Báby a jeho ochrnuté dcery Rebeky pohnul celým Českem. Lidé během tří dnů vybrali přes milion a čtvrt a bronzovému olympijskému medailistovi usnadnili život. To vše také díky Denise Rosolové-Helceletové, která smutný osud skokana do výšky sdílela na svém facebooku.

Malé Rebece za chvíli budou tři roky a má za sebou tři vážné operace. Pohybovat se může jen lezením po čtyřech a postavit se dokáže jen u opory s pomocí ortéz. Rehabilitace jsou finančně náročné a tak Bába poprosil o pomoc. A s tou přišla Rosolová-Helceletová, která jeho příběh sdílela na facebooku.


Věděla jste o postižení Rebeky ještě před tím, než požádal Jaroslav Bába na sociálních sítích o pomoc?

Věděla. Společně s pár atlety, moc se ale o tom nemluvilo. Až do doby, kdy Jardova sestra dala v půlce prázdnin příspěvek na sociální sítě, jsem vůbec nevěděla, že potřebují pomoc. Někomu v něm děkovala, tak jsem si řekla, že bychom něco mohli udělat.

Související obsahKdy jste se rozhodla, že svému bývalému kolegovi pomůžete?

Podívala jsem se, kolik mají peněz a zjistila jsem, že nic moc na účtu není. Jardy jsem se zeptala, jestli to můžu zveřejnit a po souhlasu se to nějak rozjelo.


Dlouho jsem se rozmýšlela, jak jim můžu pomoci a chtěla jsem nechat vydražit moje svatební šaty. Pokud by se teda povedlo je v čistírně vyčistit (směje se). Nakonec jsem si řekla, že než bych to všechno vyřídila, tak zvolím jen tento druh pomoci a třeba pak zkusím tu dražbu.

Související obsahPo vašem příspěvku se strhla lavina a během tří dnů přistálo na transparentním účtu přes milion a čtvrt. Čekala jste takovou odezvu?


Tohle je naprosto neuvěřitelná částka. Absolutně jsem s tím nepočítala. Doufala jsem, že se vybere alespoň něco, aby jim to trochu usnadnilo život, ale když jsem ráno viděla tu částku, tak jsem zůstala v šoku.

Související obsah


Máte v plánu pomáhat i nadále, když vidíte, jakou sílu má jeden příspěvek na sociálních sítích? Finanční příspěvek poslalo téměř 1500 lidí.


Bylo to výjimečné, protože se jednalo o Jardu. Pomáhala jsem už dvojčátkům- holčičkám, které na tom byly ještě hůř, a tam výsledek nebyl takový. Tehdy jsem i dražila věci z olympiády. Tady přispělo hodně lidí, protože Jardu znají, byl sportovní hvězdou a chtěli mu pomoct. Proto ta síla sociálních sítí byla tak úspěšná.


Určitě budu chtít pomáhat i nadále, ale obávám se, že to nebude v takových číslech. Těch případů je v České republice strašně moc a já doufám, že lidi budou i nadále pomáhat někomu dalšímu. Kdyby každý přispíval měsíčně padesátikorunu, tak by to bylo ještě hezčí.


Čím to, že je Jaroslav Bába odkázaný na pomoc veřejnosti? Vždyť přece v roce 2004 získal olympijský bronz.


Atletika je sport, kde nemůžete sportovat až tak dlouho a navíc se v ní netočí miliony. My jsme všichni státní zaměstnanci, ti nejlepší, občas si něco vyděláme na mítinku, ale pokud nejste Bára Špotáková, tak si nevyděláte tolik. Samozřejmě nevím, kolik si Bára vydělá, ale určitě to nejsou částky, které si vydělají fotbalisti nebo hokejisti.

Související obsahAle každý má startovací čáru stejnou a je na každém, jaký si vybere sport, když ho chce dělat profesionálně. Myslím si, že jsou sporty, kde jsou sportovci na tom daleko hůř, tak si nemůžeme stěžovat.

Podívejte se na reportáž o rehabilitaci malé Rebečky:

hp, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události