MMA

Jon Jones je nejčastěji testovaný sportovec. Kontroly mají svůj důvod

Jon Jones je nejčastěji testovaný sportovec. Kontroly mají svůj důvod
Zdroj: profimedia.cz

Mluví se o něm jako o nejlepším MMA zápasníkovi planety. V UFC kraluje žebříčku pound-for-pound a polotěžké váze. Jon Jones má úctyhodnou kariéru s jednou vadou na kráse. V minulosti porušil antidopingová pravidla a sáhl po zakázaných látkách. I kvůli tomu je ikona smíšených bojových umění nejvíce testovaným sportovcem na světě.

Jon „Bones“ Jones (25-1-1NC) na tiskové konferenci před UFC 247 promluvil o častém testování na zakázané látky. „V roce 2019 jsem podstoupil téměř 30 testů jen v asociaci USADA. Také se nechávám testovat dalšími dvěma organizacemi. Nikdo v žádném sportu není tolik testován jako já. Myslím, že je to důkaz, že nic netajím,“ řekl šampion polotěžké váhy (do 93 kg).
 

Jeho slova potvrdil i UFC viceprezident pro zdraví atletů Jeff Novitsky. „Bones byl v roce 2019 objektem 42 negativních testů třech rozdílných agentur (USADA, CSAC a NSAC). Za 20 let svých zkušeností v antidopingové sféře je to největší počet testů za rok, jaké jsem kdy u atleta viděl,“ napsal na svůj Twitter.

Zdroj: Profimedia

Nicméně časté antidopingové kontroly mají svůj důvod. Jones v minulosti několikrát porušil pravidla a byl pozitivně testován jak na zakázané látky podporující výkonost, tak na drogy.

V roce 2015 po poražení odvěkého rivala Daniela Cormirea (22-2-1NC) byl pokutován za pozitivní nález stop kokainu. Ve stejný rok byl suspendován a zbaven titulu za způsobení nehody, zranění několika účastníků provozu a opuštění místa činu. V jeho automobile policie našla marihuanu.

Zdroj: MMA Fighting

Za své chování si kromě pozastavení kariéry vysloužil i podmínku 18 měsíců. Tu porušil v březnu 2016, když se účastnil pouličních závodů. Kvůli porušení své podmínky musel podstoupit kurzy řízení a zvládání vzteku. V dubnu 2016 se vrátil do klece a získal prozatímní titul šampiona, avšak následně byl nařknut z porušení antidopingových pravidel.

Související obsah

Kvůli pozitivnímu nálezu byl opět zbaven titulu a suspendován na jeden rok, nicméně hrozil mu trest dvakrát delší. UFC prezident Dana White celou situaci komentovat: „Jon Jones je největší žijící talent, ale zároveň největší zklamání.“

Zdroj: profimedia.cz

V roce 2017 se vrátil a ve třetím kole knockoutoval Cormiera. Po získání titulu v slzách vyjádřil svou radost a respekt dlouholetému rivalovi. Nicméně oslavy dlouho nevydržely a o necelý měsíc později byl pozitivně testován. Stopy steroidu Turinabol odmítal jeho manažer a chtěl vzorky znovu prověřit. Naneštěstí pro šampiona se nález potvrdil.

Související obsah

Duel s Cormierem byl anulován a Jon Jones byl opět suspendován a zbaven titulu. Na konci roku 2018 se navrátil a od té doby nasbíral tři vítězství. V současnosti kontroverzní sportovec kraluje žebříčku napříč váhovými kategoriemi.

Zdroj: Profimedia

Jones věří, že díky častému testování a dobrovolnou spoluprací s dalšími agenturami dokáže fanouškům MMA, že se poučil. Také se podílí na antidopingovém programu, aby případně pomohl ostatním zápasníkům při nejednoznačných nálezech, na které se sám v minulosti odvolával.

Související obsah

Už 9. února čeká Jonese další zkouška. Svůj titul bude obhajovat proti neporaženému Dominikovi Reysovi (12-0). Na galavečeru UFC 247 kromě jejich titulu proběhne i zápas o pás muší váhy mezi Valentinou Ševčenko (18-3) a Katlyn Chookagain (13-2)
 

Zápas Jones vs. Reyes a hlavní kartu UFC 247 sledujte v neděli 9. února živě od 4:00 ráno na Nova Sport 2 a Voyo.

DC, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události