Fotbal

Koronavirus ničí čínský fotbal. Nehraje se a nikomu se tam nechce

Koronavirus ničí čínský fotbal. Nehraje se a nikomu se tam nechce

Čínská nejvyšší fotbalová liga byla v posledních letech lákavou destinací i pro špičkové fotbalisty z Evropy. Obrovský čínský trh totiž nabízel platové možnosti, které si v Evropě může dovolit málokdo. Jenže od prosince se zavedly platové stropy a navíc se liga odložila na neurčito kvůli nebezpečnému koronaviru, takže ze země zaslíbené se rázem stala čínská liga přehlíženou soutěží.

Ještě před deseti lety málokdo věděl, že se v Číně vůbec hraje fotbal. Jenže doba se změnila, Číňané zatoužili po špičkové kopané a za poslední roky nakoupili z Evropy spoustu velkých fotbalových jmen.


Do Číny přestoupili například Brazilci Oscar, Hulk či Paulinho, ale také Evropané Graziano Pellé, Marouanne Fellaini, Marek Hamšík či Bořek Dočkal. Dočkal už je zpátky ve Spartě, ale jiná velká jména současného fotbalu stále v Číně působí.


Dalších hvězd se ale v Číně těžko dočkají. V prosinci Čínská fotbalová asociace odsouhlasila zavedení platových stropů. Maximálně si tak hráči v Číně mohou přijít na 3 miliony eur ročně, což už může nabídnout leckterý tým v Evropě.

Související obsahHráčům s platnou smlouvou ještě astronomické platy docházejí, ale nové smlouvy již limit tří milionů eur překročit nesmí. Hlavní důvod Evropanů, proč chodili do Číny, tak je ze hry. Dalším problémem je aktuálně hrozící koronavirus.


Kvůli nemoci, která v Číně propukla, se odložil začátek ligy zatím na neurčito. První kolo čínské nejvyšší ligy mělo začít 22. února, ale kvůli strachu z šíření nemoci se zatím stále nehraje.

Související obsahV tu chvíli je jasné, že se nikomu do Číny přestoupit nechce, ať už kvůli obavám z koronaviru, nebo kvůli tomu, že není jasné kdy a zda se vůbec začne liga hrát. A ani čínské kluby nemají důvod kupovat nové hráče. Dokud není jasno, kdy se bude hrát, byly by to pro týmy vyhozené peníze za přestup i za měsíční gáže.


Proto za toto zimní přestupové období utratily podle serveru transfermartkt.com všechny čínské týmy dohromady nejméně peněz (28 milionů eur) od roku 2011. Devět z šestnácti týmů dokonce za přestupy v zimě neutratilo ani halíř.

Související obsahBěhem zimy navíc čínská liga přišla o dvě hvězdy: Odion Ighalo se připojil k Manchesteru United a Yannick Carrasco k Atléticu Madrid. Oba hráči v Evropě pouze hostují, díky čemuž jim jejich čínští zaměstnavatelé alespoň nemusí platit měsíční honoráře.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události