NHL

Rozhodnu to! Vždyť nehraješ, slyšel Klíma. Pak dal historický gól

Rozhodnu to! Vždyť nehraješ, slyšel Klíma. Pak dal historický gól
Zdroj: nhl.com

V pondělí 1. června odvysílá stanice Nova Sport 1 první ze série zápasů NHL Classic Games. Půjde o reprízu prvního finále Stanleyova poháru 1990, kde měl hlavní roli Čech Petr Klíma. Na svůj slavný moment zavzpomínal pro TV Nova.

Psal se 15. květen roku 1990. Hrálo se třetí prodloužení prvního finále mezi Bostonem a Edmontonem. Jeden z nejdelších zápasů historie NHL má i po letech krásnou českou zápletku.

„Trenér mě třikrát vynechal na střídání, a tak jsem si rozepnul helmu. Když mě pak vrátil na led, měl jsem ji pořád rozepnutou, a protože se nemohla upravovat výstroj na ledě, tak mě rozhodčí poslali zpátky. Pak jsem mrznul na střídačce dvě hodiny,“ vzpomíná na 30 let staré momenty Petr Klíma. Ve své době byl jedním z prvních odvážných Čechů, kteří sbalili bágl a vyrazili za moře. Klímovi sice kvůli tomu uteklo zlato z mistrovství světa 1985, které Češi slavili doma, ale litovat nemůže…

Související obsah

Petr Klíma onoho památného květnového dne nasměroval Edmonton Oilers, který si zvykal na éru bez legendárního Wayna Gretzkého, k pozdějšímu titulu. Stanovil zároveň i dodnes platný rekord nejpozději vstřeleného rozhodujícího gólu ve finále Stanleyova poháru.

„Já jsem dal v tom play-off pět gólů. Předtím v Detroitu jsem jich ve dvanácti zápasech dal deset, ale tehdy mi to tolik nešlo. Play-off je ale o tom, aby se vyhrál Stanley Cup,“ vzpomíná Klíma na svůj historický a slavný počin.


Když seděl na střídačce, nikomu nic nevyčítal. „Já to ani tehdy nebral tak, že mi někdo křivdí. Věděl jsem, že ve mně něco je, a že když přijde šance, tak se můžu prosadit. Uraženej hráč nikdy týmu nepomohl,“ připomíná jedno velké motto.

Zdroj: Profimedia

„Na střídačce byl náhradní gólman Pokey Reddick a já mu říkal, že dám rozhodující gól. A on: Vždyť nehraješ!“ směje se.

„Ale o třetinách za mnou pořád chodil Mark Messier a říkal: Petře, Petře, my tě potřebujeme! A já si říkal, jestli si ze mě dělá srandu. Jestli neví, že už nějaký čas nehraju. Potom, když jsem v tom třetím prodloužení rozhodl, tak za mnou v kabině přišel, obejmul mě a řekl: Já jsem ti to říkal, že tě potřebujeme.“


Tehdy v Edmontonu byla skvělá ekipa. Někteří hráči pamatovali slavné začátky osmdesátek, kdy Oilers poprvé zvedali nad hlavu Stanley Cup. „Měli jsme skvělou partu. Craig MacTavish, Jari Kurri, Esa Tikkanen a další. Oilers nevyhráli pět Stanley Cupů za sedm let náhodou. Mohla za to právě ta parta. Někdo si třeba dělal srandu, že jsem nehrál, ale my jsme zkrátka všichni drželi spolu a já věděl, že když mě trenér pošle na led, že udělám všechno pro tým.“


Delší hokejový večer od té doby nezažil. „Na rozbruslení jsme šli, jestli si to dobře pamatuji, za deset sedm večer a já jsem ještě ve tři ráno seděl ve výstroji a dělal rozhovory. Po zápase jsme šli na týmovou večeři restaurace, která byla v tu dobu otevřena jen pro nás,“ vzpomíná Petr Klíma.

  

Nova Sport Vám přinese sérii legendárních zápasů NHL s českým podpisem:

„Je to sice už třicet let, ale i dnes cítím, jakou nám to dalo sílu. Další zápas jsme vyhráli 7:2. Hráče Bostonu odváželi po zápase do nemocnice, protože byli dehydratovaní. Byl to opravdu maraton. My jsme byli silní v tom, že jsme hráli na tři lajny, ale oni to tlačili jen na dvě pětky. Možná, že kdybychom hráli hned druhý den, tak by to pro ně bylo lepší, ale protože byl den volna, tak byli úplně vyřízení,“ vypráví kadaňský patriot. „Pak jsme doma prohráli první zápas 1:2, další jsme ale vyhráli a pak jsme v Bostonu rozhodli. Jen je škoda, že jsme Stanley Cup nevyhráli doma v Edmontonu,“ vidí jen malinkou chybičku na slavném tažení.


„Po rozhodujícím zápase jsme přespali jsme v Bostonu. Na druhý den jsme letěli asi čtyři a půl hodiny do Edmontonu a přivítání na letišti byla naprostá senzace. Nebylo to až takové, jako když Češi v 98 vyhráli olympiádu, ale byl to úžasný zážitek,“ vzpomíná.


Tehdy se sešel v jednom týmu i s Vladimírem Růžičkou. Ten nakonec do bojů o Stanley Cup nezasáhl. „Vítězná sestava se neměnila. Ale s Růžou jsme byli na pokoji. Po zápase na mě čekal a na té týmové večeři byl také," prozradil autor vítězné trefy. Růžička nakonec po sezoně odešel právě do Bostonu.

Zdroj: nhl.com
 

Petr Klíma dostal první šanci v nejvyšší soutěži v Litvínově, který v té době platil za obrovskou hokejovou líheň. Vždyť v sestavě coby mladíci váleli kromě Klímy ještě Vladimír Růžička či Petr Rosol.


Právě s druhým jmenovaným odešel Klíma na vojnu do Jihlavy, kde posléze společně s Vladimírem Kamešem utvořili ikonickou lajnu Rosol – Kameš – Klíma, která je dodnes v Dukle velmi populární. V roce 1984 jej draftoval Detroit a mladičký hokejista, který měl komunisty v oblibě asi toliko co Pražáci Brno, začal plánovat cestu za moře.

Související obsah

Na soustředění v Düsseldorfu se sbalil, spolu s lidmi z Ameriky odjel ke švýcarským hranicím, kde po čtrnácti dnech schovávání se v privátu v lese před novodobou rudou inkvizicí odletěl za svým snem, kterým byla NHL.


Evropané to zprvu za mořem neměli vůbec snadné. Jednak byli zpočátku limitováni jazykovou bariérou, některými hráči byli vnímáni jako vetřelci, co jim přišli sebrat místo, ale především šlo o styl hry.

Související obsah

Není žádnou velkou tajností, že v osmdesátých letech se hrál v NHL hodně tvrdý hokej. Hráči byli spíš než podle bruslařských dispozic vybíráni kvůli svým proporcím. Ideálně 190 centimetrů a silná ramena. Je známo, že spoustu obránců neumělo ani pořádně bruslit. Zato, když se na vás rozjeli, hrozil v lepším případě otřes mozku.


Před brankou pak šlo kolikrát i o život. Tak tvrdý to byl hokej, ale lidé se velkými šarvátkami bavili. Byli to právě evropští hráči, kteří do tvrdého hokeje přinesli spoustu kreativity, mrštnost, se kterou se vyhýbali a unikali tvrdým střetům.


Bylo by ale naivní si myslet, že Evropané naučili kolébku hokeje a nejslavnější soutěž světa hrát hokej. To ne, jen do něj přinesli něco nového. Amerika dlouho žila vlastním životem a mnoho cizinců se v ní z mnoha důvodů neprosadilo.

Proto si žil hokej na starém a novém kontinentu vlastním životem. Právě osmdesátá léta byla předvojem velkého boomu, kdy hráči z Evropy začali být žádaným zbožím. A právě to dalo vzniknout velkým hokejovým příběhům.


V Edmontonu strávil Klíma další tři roky, posléze se přesunul do Tampy. V sezóně 1996/97 vystřídal v NHL tři kluby. Začal v Los Angeles, krátce pobyl i v Pittsburghu, kde se potkal s Jaromírem Jágrem a Mariem Lemieuxem a nakonec se vrátil do Edmontonu.

Po roce v Německu zakončil svou zámořskou kariéru v Detroitu, který jej do nejslavnější soutěže vytáhl. Kariéru definitivně ukončil po dvouleté pauze v Litvínově, kde coby kapitán vedl dva roky extraligové áčko.


I když kvůli americkému snu přišel o zlaté MS 1985 v Praze, svého odchodu nemusel litovat. V roce 2017 se vrátil do rodné Kadaně, kde nejprve vedl prvoligový tým, aby posléze pronikl i do vlastnické struktury a stal se generálním manažerem.

Související obsah

 

V jeho stopách jdou i jeho synové dvojčata Kevin a Kelly, kteří oba vlastní americký i český pas. Kevin po roce a půl ve Spartě posílil Hradec Králové, kde má smlouvu i na následující rok, Kelly zůstal v Americe a působí v týmu Tucson Roadrunners v AHL.

Zápas NHL Classic Series, ve kterém hrál Klíma hlavní roli, sledujte 1. června ve 21.05 na Nova Sport 1 a VOYO.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu NHL

Důležité Události