Fotbal

VAR bude od nové sezony na šesti až osmi zápasech každé kolo

Komise rozhodčích oznámila, že od nastávající sezony bude systém VAR minimálně na šesti zápasech každé hrací kolo. V druhém kole by mělo být video hned na osmi duelech a v plánu je pokrýt na jaře již všech 9 utkání. Videorozhodčím by také měla pomoci speciální kalibrovaná čára pro posuzování ofsajdů.

Současný systém používání videa ve fotbale má mnoho příznivců, ale také spoustu kritiků. Často kritizovaným faktem je, že video není na všech zápasech. Buď by mělo být všude, nebo nikde.


Pokrýt všechny zápasy se zatím nepodaří, ale od nové sezony Fortuna ligy by měl být systém VAR minimálně na šesti zápasech za kolo. Když budou okolnosti příznivé, mělo by být video dokonce na osmi z devíti zápasů.


"Naše představa je taková, že na podzim bude video na šesti až osmi zápasech kola. V prvním kole bude pod dohledem videorozhodčího sedm utkání, v druhém kole pak dokonce osm. Počítáme s tím, že od jarní části bychom měli VAR na všech devíti zápasech," uvedl místopředseda komise rozhodčích Martin Wilczek.

Zdroj: Profimedia


Na jaře by se tak všechny týmy konečně mohly dočkat kýžené rovnosti. "Dovolím si stoprocentně tvrdit, že pokud budou všechna utkání pod VARem, máme dostatečný počet připravených a vyškolených rozhodčích," vyvrátil možné pochybnosti předseda komise rozhočích Jozef Chovanec.


Novinkou poté bude zavedení pomocné čáry pro posuzování ofsajdů. "Naše vize je taková, že jakmile bude VAR na všech zápasech, zakoupíme ten software, to znamená kalibrovanou čáru. Je to otázka peněz, nějakého výběrového řízení. Tohle jde ale mimo komisi, tohle je na jednání vedení FAČR s LFA," prozradil budoucí plány Wilczek.

Související obsahOd prvního zápasu by měla přejít v platnost další změna, kterou bude, že veškeré přezkoumávání videa bude fanouškům oznamovat světelná tabule na hřišti, aby nebylo pochyb, co se zrovna řeší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události