MMA

PREVIEW: Jak dopadnou titulové bitvy a první Slovák v UFC?

PREVIEW: Jak dopadnou titulové bitvy a první Slovák v UFC?
Zdroj: Nova Sport

Po dvou měsících se znovu otevírá brána Fight Islandu v Abú Zabí. UFC pokračuje v úspěšné spolupráci a přesně jak v létě tvrdil Dana White, tak společnost opravdu plní svoje sliby – na Zápasnickém ostrově chtějí být často. Tentokrát návštěvu lemují dva číslované galavečery a dnes začneme ve velkém, protože jsou připraveny dva titulové zápasy a také premiéra historicky prvního slovenského bojovníka v UFC.

NENECHTE SI UJÍT

HLAVNÍ TAHÁK
UFC Middleweight Championship (střední váha do 84 kg)
Israel Adesanya (c) vs. Paulo Costa

Málokdy se povede, aby titulový zápas v jakékoliv váze svedl dohromady dva neporažené bojovníky s úctyhodnou bilancí. Když se v roce 2015 potkaly v Austrálii tehdejší šampionka Ronda Rouseyová a její vyzyvatelka Holly Holmová, způsobilo to nejenom rekordy v návštěvnosti akce, ale také kulturní šok v celém světě MMA. Rouseyová padla a již nikdy se potom nevrátila na vrchol, naopak o rok později skončila kariéru. Holmová se stala senzací, ale tíha šampionky na ní dolehla velmi brzy a i po téměř čtyřech letech je její ukončení Rondy dosud největším úspěchem.

Tehdy v Austrálii byl tomuto do jisté míry převratnému zápasu přítomen jako divák v hledišti i současný šampion UFC, Israel Adesanya, který teprve začínal kariéru v MMA na lokální novozélandské scéně a měl na kontě pouze pět zápasů. Stejně na tom byl i jeho soupeř Paulo Costa, který se nejprve ukázal v reality show Ultimate Fighter a v době zápasu Rouseyová-Holmová se chystal na svoje nové angažmá ve slavném brazilském Jungle Fightu, ze kterého vzešla celá řada pozdějších skvělých šampionů UFC jako Lyoto Machida, José Aldo či Fabricio Werdum.

Zdroj: Profimedia

Nyní se zapisují do historie oba dva, protože se střetávají na UFC 253 ve velmi očekávaném zápase, po kterém jeden z nich už nebude mít dokonalou bilanci. Měli se utkat již na začátku tohoto roku, ale Costovo zranění souboj odložilo.

Nemají se příliš v lásce, za poslední rok mezi nimi došlo ke vzájemnému špičkování, a tak má jejich utkání o něco větší náboj. Oba jsou velmi silní v postoji, ale každý trochu jinak. Adesanya díky své bohaté kickboxerské kariéře má skvělý přehled, pracuje výborně se vzdáleností a pohybem, umí načasovat své kontry a navíc výrazným způsobem zlepšil obranu proti takedownům.

Zdroj: Profimedia

Costa je velký drtič, který jde neustále dopředu, dává maximum energie do prvního kola, trefuje velmi tvrdé údery a kopy a svého soupeře úplně zahltí. Ve svém posledním zápase proti Romerovi navíc všem dokázal, že je schopen vydržet i tříkolový zápas. Teď si bude muset případně sáhnout ještě více na dno, jelikož se může stát, že poprvé ve své kariéře uvidí čtvrté nebo i páté kolo.

Brazilský vyzyvatel se toho ale nebál při vzájemném hecování během tohoto týdne. Na posledním setkání tváří v tvář totiž vlezl Adesanyovi do hlavy, když přišel s černým pásem, aby tak bezeslov dal soupeři najevo, v čem je mezi nimi největší rozdíl, zatímco po šampionovi hodil bílým pásem. Je pravda, že díky jeho totální dominanci v postoji se časem zapomnělo, že Costa ve skutečnosti začínal svojí kariéru v MMA jako čistokrevný grappler. Pokud by se zápas dostal na delší dobu na zem, mohlo by to být velmi zajímavé.

Související obsah

UFC Light Heavyweight Championship (polotěžká váha do 93 kg)
Dominick Reyes vs. Jan Blachowicz

Polotěžká váha je v této společnosti vždy spojována s Jonem Jonesem a platí to tak i pro tento titulový zápas. Nebýt Jonesova prohlášení, že uvolňuje svůj pás v polotěžké váze, tak k tomuto střetnutí vůbec ani nedojde. Dominick Reyes a Jan Blachowicz tak byli v propagaci na tuto událost trochu v pozadí, ale jejich zápas ve skutečnosti pomůže divizi, v níž je nyní na vysokém místě také český zástupce Jiří Procházka, poměrně dost otevřít.

Zdroj: Profimedia

Dominick Reyes se v únoru letošního roku stal prvním bojovníkem po hodně dlouhé době, který Jonu Jonesovi hodně zatápěl, a to natolik, že nebylo do konce jejich zápasu jasné, kdo vlastně vyhrál. Přestože novináři jsou v tomto rozpolcení, oficiální výsledek zněl jasně – výhra Jonese na body 48:47, 49:46 a 48:47. Reyes to sice nejprve těžce zkousával, ale poté zdůrazňoval, že je to porážka, která ho posune na další úroveň. Další titulovou šanci očekával možná později, ale nakonec přichází proti muži, který měl být dalším na řadě.

Když Jan Blachowicz ukončil Coreyho Andersona, vše z velké blízkosti sledoval právě Jon Jones a oba se víceméně dohodli na titulovém souboji. Protože na něj nakonec nedošlo, polský finišer zůstal v pozici hlavního vyzyvatele a dostává tak obrovskou šanci. Doma v Polsku byl dominantním šampionem KSW, ale v UFC na to nedokázal navázat a spíše to vypadalo, že skončí. Čtyři porážky z prvních šesti zápasů nebyly zrovna nejpůsobivější, ale právě domácí představení v Gdaňsku nastartovalo Blachowiczovu novou éru v UFC.

Zdroj: Profimedia

Od vystoupení v Polsku má bilanci 7 výher, 1 porážka – podlehl pouze Thiagu Santosovi na historicky prvním galavečeru UFC v Praze. Nyní má ve své 13leté kariéře možnost vystoupat na vrchol a v Polsku se po Joanně Jedrzejczykové stát další megahvězdou.

Související obsah

Ľudovít Klein vs. Shane Young (dohodnutá váha do 68 kg)
Mluvilo se o tom už více než rok, ale dochází na to teď v Abú Zabí. Po úspěšné nové české vlně v UFC se rozjíždí i vlna slovenská. Ľudovít Klein delší dobu klepal na dveře této společnosti, jeho šance přichází na UFC 253 v rámci karty Prelims. Shaneu Youngovi vypadl kvůli Covidu-19 soupeř Nate Landwehr, a tak se zavolalo „Lajošovi“.

Klein tedy podobně jako Machmud Muradov přichází do UFC coby náhradník na tzv. "short notice“. Možná právě i z toho důvodu nakonec nedokázal slovenský bojovník při své premiéře shodit do limitu pérové váhy, a byla tak domluvená váha do 68 kilogramů. Ještě před svým debutem v UFC tedy Klein přichází o část svého výdělku, ale podstatné je především to, že zápas proběhne.

Klein za celou svoji kariéru prohrál pouze dvakrát, naposledy před téměř třemi lety. Na české scéně v Oktagonu i XFN měl nejen perfektní, ale také velmi působivý průřez svými soupeři. Jeho devízou je totiž tvořit atraktivní zápasy, které často končí velmi pěkně. Nejčastěji se skloňuje kop na hlavu, který má Klein velice rád.

Zdroj: Profimedia

Shane Young se už stihl coby správný Novozélanďan namotivovat na vzájemné střetnutí tváří v tvář upravenou verzí tance Haka přímo před Kleinem. Naposledy prohrál s aktuálním šampionem pérové váhy Alexanderem Volkanovskim a předtím dlouhou dobu nic. Už je to ale více než 17 měsíců, kdy se představil v ostrém zápase.

Související obsah

Sledujte UFC 253 včetně karty Prelims dnes v noci ze soboty na neděli od 2:00 na Nova Sport 2 a Voyo.

Přehled zápasů, které budou vysílány (od hlavního zápasu k prvnímu):

Hlavní karta
Israel Adesanya vs. Paulo Costa (TITULOVÝ ZÁPAS – 84 kg)
Dominick Reyes vs. Jan Blachowicz (TITULOVÝ ZÁPAS – 93 kg)
Kai Kara-France vs. Brandon Royval (57 kg)
Ketlen Vieiraová vs. Sijara Eubanksová (61 kg)
Hakeem Dawodu vs. Zubajra Tuchugov (dohodnutá váha do 68 kg)

Prelims karta
Brad Riddell vs. Alex da Silva (70 kg)
Diego Sanchez vs. Jake Matthews (77 kg)
Shane Young vs. Ľudovít Klein (dohodnutá váha do 68 kg – START ZÁPASU CCA. VE 2:30 NAŠEHO ČASU)
William Knight vs. Aleksa Camur (93 kg)
 

Michal Petrgál, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události