Fotbal

FAČR rozhodl o odvolání Chovance, Berbr na funkci rezignoval z vazby

Obrovský korupční skandál má své následky ve Fotbalové asociaci České republiky (FAČR). Asociace kvůli tomu uspořádala mimořádnou videokonferenci, a její výsledky můžete sledovat v přímém přenosu v tomto článku. Z funkce byl odvolán předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec. Místopředseda FAČR Roman Berbr na své funkce rezignoval.

Roman Berbr rezignoval prostřednictvím právních zástupců na funkci místopředsedy FAČR, člena VV FAČR i na pozici předsedy plzeňského KFS. Předseda FAČR Martin Malík jeho rezignaci přijal.
 


Dále byl z funkce předsedy komise rozhodčích valnou většinou hlasů odvolán Jozef Chovanec. Ten byl podle policejního vyšetřování, ke kterému se dostal web Lidovky.cz, do korupčního skandálu zapojen. Chovanec měl na popud Romana Rogoze změnit nominaci rozhodčích na zápas Vyšehradu s SK Líšeň.

Výkonný výbor spolu s Chovancem odvolal všechny členy komise rozhodčích kromě Tomáše Bárty. Nyní se vytvoří prozatímní komise, která bude zajišťovat chod ligových soutěží. "Prioritou je, aby systémová nastavení do budoucna neumožnila vznik obdobných situací jako je ta, jíž nyní čelíme," prohlásil předseda FAČR Martin Malík.


Výkonný výbor dále odsouhlasil mimořádnou kontrolu financování Krajských fotbalových svazů se speciálním zaměřením na Plzeňský krajský fotbalový svaz.
 

"Ve výsledku jsme ale my všichni vinni. Pokud má český fotbal vyhrát, musíme se nyní semknout, konstruktivně spolu mluvit a přicházet s řešeními, která pomohou fotbal dostat z tohoto ofsajdu. Teprve pak pojďme řešit sami sebe, fotbalovou politiku a naše vzájemné vztahy. Je totiž lehké být po bitvě generál. Já slibuji, že v tomto duchu budu konat. V tomto duchu se budu snažit vyvarovat dalších chyb. Fotbal je totiž nádherná hra," uzavřel Malík svůj úvodní proslov na tiskové konferenci.


"Uvažoval jsem i o mé rezignaci, ale došlo k pochybení za mého působení, tak to chci teď napravit a podniknout všechny kroky k důvěře," vylíčil Malík svoje osobní pocity. Dále také připustil, že Berbrova partnerka Damková o činech svého manžela vědět opravdu nemusela, protože trávila 70 % času v zahraničí.

Související obsah


 

FAČR není obviněn a není účastníkem kauzy, proto nemá od Policie ČR aktuální informace o celé kauze. Také si zatím ani nikdo netroufá říct, jak moc to změní pohled na český fotbal ve světě.
 

Obvinění profesionální rozhodčí samozřejmě nebudou nominováni do dalších zápasů. Český fotbal tak čeká velký nábor nových rozhodčích. Podle Malíka je teď nejdůležitější získat znovu důvěru fanoušků a partnerů.

Související obsah

Policie v pátek provedla velký zátah v prostředí českého fotbalu. Vyšetřování se týká dvaceti osob. Policie vzala do vazby místopředsedu FAČR Romana Berbra, šéfa Slavoje Vyšehrad Romana Rogoze, rozhodčího Tomáše Grimma a bývalého ligového hráče Michala Káníka. Všichni jsou vyšetřováni kvůli ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy.

Zuzana Říhová, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události