Dostihy

Změny na Taxisu? Velká pardubická chce jednat o úpravě zrádné překážky

Změny na Taxisu? Velká pardubická chce jednat o úpravě zrádné překážky
Zdroj: TV Nova

Smrt koně Sottoventa na letošní Velké pardubické donutila pořadatele jednat. Organizátoři slavného dostihového závodu se tak rozhodli založit expertní skupinu, která by měla zvýšit bezpečnost žokejů i samotných koní. Hlavním bodem jednání pak bude případná úprava Taxisova příkopu.

Právě na této zrádné překážce vyhasl život osmiletého hnědáka Sottoventa, který s žokejem Janem Kratochvílem nedokázal Taxisův příkop správně přeskočit a utrpěl smrtelná zranění.

 

„Vyjadřujeme upřímné politování nad nešťastnou událostí, při které došlo k fatálnímu zranění koně Sottoventa při překonávání Taxisova příkopu. V souvislosti s touto událostí bude v průběhu zimní přestávky sestavena expertní skupina kompetentních a zainteresovaných osob, která se bude věnovat otázce dalšího zvyšování bezpečnosti dostihů na Pardubickém závodišti," stojí v prohlášení Dostihového spolku.

Související obsah


Úmrtí jednoho z favoritů Velké bylo už 26. případem, kdy na Taxisu zemřel kůň. Před dvěma lety na této překážce vyhasl život Vicodyho.
 

V historii Velké pardubické pak celkem zahynulo 65 koní.

Nově vzniklý spolek by tak nyní měl těmto dalším smrtelným případům zamezit. A nejvíce se skloňuje úprava nebezpečného Taxisova příkopu. Ten se naposledy výrazně měnil v roce 1992 po protestech ochránců zvířat. Nyní bych se mohl dočkat dalších razantních změn.


 

Související obsah

„Úkolem skupiny složené z odborníků včetně specialistů na welfare koní bude provedení odborné analýzy popisující průběh jednotlivých dostihů s ohledem na jejich vývoj v poslední dekádě. Výsledkem těchto jednání by měl být návrh respektující organizační a technické potřeby nutné k zajištění maximální bezpečnosti jezdců a koní," píše se dál ve vyjádření Dostihového spolku, jakožto pořadatele posledního 130. ročníku Velké pradubické.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události