MMA

PREVIEW: Dokáže Gaethje jako první na světě porazit Chabiba?

PREVIEW: Dokáže Gaethje jako první na světě porazit Chabiba?
UFC 254: Chabib vs. Gaethje | Zdroj: Nova Sport

Nastává okamžik pravdy. Nejočekávanější zápas UFC v letošním roce. Po více než roce návrat nepřekonatelného orla z Dagestánu, který má před sebou další překážku v cestě za nesmrtelností v MMA.

Justin Gaethje se pokusí stát prvním bojovníkem na světě, který dokáže zdolat Chabiba Nurmagomedova. O tomto utkání se hodně napovídalo, fanoušci mají obrovský zájem a dočkají se v atraktivním čase pro Česko a Slovensko.

HLAVNÍ TAHÁK
UFC Lightweight Championship (lehká váha do 66 kg)
Chabib Nurmagomedov (C) vs. Justin Gaethje (IC)

Když si někdo svými výkony a výsledky vytvoří kolem sebe mimořádnou auru nedotknutelnosti, je poté logické, že s každým vyzyvatelem přichází otázka „Dokáže to tenhle?“

Po nastolení totální dominance nad prakticky všemi soupeři v UFC lze těžko brát Chabiba jako outsidera v jakémkoliv zápase, a to i proti Gaethjemu, kterému se po oficiálním oznámení utkání začalo dávat opravdu hodně šancí, především kvůli jeho nejlepšímu výkonu v kariéře. Letos totiž naprosto jednoznačně přejel do té doby dlouhé roky nepřekonatelného Tonyho Fergusona.

Zdroj: Profimedia

Největší změna u vyzyvatele nastala v přístupu k zápasu. Už to není ten bezhlavý styl na férovku „buď padnu já nebo ty“. Přestože se chce nadále maximálně bavit v kleci, uvědomil si poprvé ve své kariéře, že by se také rád stal šampionem. V tu chvíli i díky vynikající práci geniálního trenéra Trevora Wittmana došlo ke zlomu v myšlení a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Chabibovi se dlouhodobě nikdo nedokáže vyrovnat v tlaku a tahu na jednu branku. Všichni se s ním bojí zápasit, ale Gaethje to vnímá jinak, protože u něj si stačí vzpomenout na středoškolská a univerzitní léta, kde maximum svého volného času strávil na žíněnce a věnoval se zápasu ve volném stylu. Tento styl používal i při své amatérské kariéře v MMA a na začátku profesionální štace.

Související obsah

Již proti Fergusonovi ukázal Gaethje skvělou fyzickou připravenost na případných 25 minut v ostrém zápase, zlepšený pohyb nohou, výbornou taktiku a k tomu všemu má neustále hrozící „granát“ v pravé ruce, kterým by při nepozornosti dokázal vystřelilt Chabiba na jinou planetu.

Zdroj: Profimedia

Šampion z Dagestánu si je toho pochopitelně vědom a nebude nic pokoušet. Velký pozor si ovšem bude muset dát také na strašidelně nebezpečné low kicky, kterými Gaethje dokázal nejednoho soupeře dokonce i vyřídit před limitem.

Z obou stran je to velmi zajímavé utkání, které zároveň odpoví na otázku, kdo je nejlepší lehká váha současnosti a zároveň jestli si Chabib udrží statut nedotknutelnosti.

Související obsah

DÁLE SI NENECHTE UJÍT
#1 Robert Whittaker vs. #2 Jared Cannonier (střední váha do 84 kg)

Naprosto krásný zápas, který by mohl být hlavním tahákem jakékoliv jiné karty. Tady se střední divize ocitá trochu v pasti, protože aktuální šampion Israel Adesanya čeká na dalšího vyzyvatele a ten by mohl, ale nemusel vzejít z tohoto utkání.

Zástupce Nigérie a Nového Zélandu jasně řekl po svém vítězství nad Paulem Costou, že pokud Jared Cannonier vyhraje přesvědčivě nad Robertem Whittakerem, je další na řadě. Co když ale nevyhraje vůbec?

Zdroj: Profimedia

Bývalý šampion Whittaker by v případě úspěchu stihl nasbírat dvě výhry po ztrátě titulu, jenomže stále je to příliš brzy, takže cesta je spíše volnější pro Cannoniera, který by tak završil jednu velkou etapu.

Za svoji kariéru v UFC se kompletně proměnil jak fyzicky, tak mentálně. Postupně shodil z těžké váhy do střední (v horním limitu je rozdíl 36 kilogramů) a přitom si uchoval velkou sílu.

Související obsah

Psychickou proměnou si prošel i jeho soupeř Whittaker, který se evidentně zbavil syndromu vyhoření a tady bude chtít dokázat, že se nebojí čelit potenciálně velké hrozbě.

#11 Magomed Ankalaev vs. Ion Cutelaba (polotěžká váha do 93 kg)
Naprosto ideální začátek hlavní karty. Konečně dochází na očekávanou odvetu zápasu, který sklidil pořádnou dávku kontroverze. Po 30 vteřinách od startu se totiž Ion Cutelaba pohyboval na nohou tak, že dokonce nechtěně přesvědčil rozhodčího o tom, že není v pořádku, zatímco se naopak snažil trochu unikátním způsobem nalákat soupeře do pasti.

Související obsah

Už předtím se diváci těšili na pořádnou řežbu, ale nakonec i po několika zrušeních je tady konečně odveta, do které Cutelaba nastoupí znovu se svým tradičně divočáckým hrozivým stylem. Jeho protivník Ankalaev spíše čeká na pohyb toho druhého, takže mu takový zápas vyhovuje. Všichni tentokrát doufají, že už se neodehraje žádná kontroverze a utkání bude plnohodnotné.

Související obsah

Sledujte UFC 254 dnes v atraktivním čase 20:00 na Nova Sport 2 a Voyo.

Přehled zápasů, které budou vysílány (od hlavního zápasu k prvnímu):

Hlavní karta
Chabib Nurmagomedov (C) vs. Justin Gaethje (IC) (titulový zápas – lehká váha do 70 kg)
#1 Robert Whittaker vs. #2 Jared Cannonier (střední váha do 84 kg)
#7 Alexander Volkov vs. #10 Walt Harris (těžká váha do 120 kg)
Jacob Malkoun vs. Phil Hawes (střední váha do 84 kg)
#5 Lauren Murphyová vs. Lilija Šakirovová (muší váha do 57 kg)
#11 Magomed Ankalaev vs. Ion Cutelaba (polotěžká váha do 93 kg)
 

Michal Petrgál, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události