Fotbal

Restart soutěží. Fortuna liga by mohla začít v pátek, extraliga v neděli

Českému profesionálnímu sportu se za spolupráci s Národní sportovní agenturou (NSA) podařilo u vlády zajistit výjimky v době druhé vlny koronaviru. Nově se tak můžou restartovat nejvyšší sportovní soutěže a povolen je trénink pro profesionály v uzavřených prostorách. Fotbalová Fortuna liga by mohla začít už v pátek předehrávkou Jablonce proti Brnu. S restartem počítá i hokejová extraliga. Podle předsedy Hniličky jsou schopny podmínky zajistit i volejbalové a basketbalové týmy.

Profesionální sportovní soutěže byly z důvodu šíření koronaviru pozastaveny 12. října. Nyní se můžou znovu rozeběhnout.

Výjimka tak nespadá pouze pro fotbal a hokej, ale i pro další kolektivní sporty. Je však nutno splnit přísná hygienická opatření, která jsou logisticky a finančně náročná.

Související obsahVláda zároveň po pondělním jednání umožnila tréninky profesionálům, tedy takovým sportovcům, kteří vykonávají sport jako své zaměstnání. Profíci nově můžou trénovat i v uzavřených prostorách.

Více informací nabídla úterní tisková konference Národní sportovní agentury, které se zúčastní předseda NSA Milan Hnilička, předseda Českého hokeje Tomáš Král, předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda a generální manažer České reprezentace v basketbale Michal Šob.

 Podle předsedy Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušana Svobody by mohla fotbalová liga začít už v pátek předehrávkou Jablonce proti Brnu.

"V připravenosti jsme logicky nejdál, máme ohromnou výhodu, že můžeme čerpat z okolních lig i přísného protokolu UEFA pro účastníky svých pohárových soutěží. Děláme všechno pro to, abychom začali už v pátek předehrávkou Jablonce proti Brnu," sdělil na tiskové konferenci Svoboda. Ten zároveň nastínil, v jakém režimu probíhalo testování před říjnovou stopkou.

Reportáž z poledních Sportovních novin:"Cena PCR testu je zhruba 1550 korun za jeden test. My jsme testovali v průměru 700 lidí týdně. V průběhu sedmi týdnů jsme provedli šest testovacích kol, ze kterých bylo necelých 60 hráčů a členů realizačních týmů bylo pozitivních. Zhruba 95 procent bylo nepříznakových, ostatní měli lehké příznaky," dodal předseda LFA

S restartem hokejové extraligy počítá i předseda Českého hokeje Tomáš Král: "Podle mého je správně, že se může konat každý sport, který dokáže dodržet podmínky. Neočekávám, že se to stane, ale také může nastat varianta, kdy nedokážeme dodržet podmínky a hrát nebudeme. O extraligu strach nemám, otázkou zůstává druhá nejvyšší soutěž. My jsme ale ochotni materiálně i finančně pomoci," sdělil Tomáš Král. Hrát by se mohlo už tuto neděli. Předseda Českého hokeje zároveň počítá, že se extraliga odehraje v původním formátu. Hrací program se tak pravděpodobně bude měnit pouze u druhé nejvyšší ligy.

Výjimky pro profesionální sport vítá i generální manažer České reprezentace v basketbale Michal Šob: "Za nás to vítáme zejména na reprezentační úrovni, protože muži i ženy se připravují na kvalifikaci na mistrovství Evropy v Praze a také na olympijskou kvalifikaci pro Tokyo. Národní tým byl hodně nadšený, protože reprezentanti z českých klubů nemohli trénovat ve vnitřních prostorách. Když všechno dobře půjde, budeme moci odehrát soutěžní zápasy v lize a reprezentace nemusí odjet trénovat do zahraničí."

Související obsah

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička zároveň potvrdil, že pokud kluby nedokážou zaručit start jejich soutěže, mohou se alespoň nově připravovat v uzavřených prostorách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události