Box

Sportovní návraty 1: Aliho kariéru pozastavila válka. Tři roky neboxoval

Sportovní návraty 1: Aliho kariéru pozastavila válka. Tři roky neboxoval
Boxer Muhammad Ali | Zdroj: Profimedia

První číslo seriálu sportovních návratů je tu! Každý týden vám jeden z členů redakce Nova Sport představí pozoruhodný příběh sportovních velikánů, kteří přerušili svou kariéru a následně se vrátili zpět na vrchol. Podívejte se na comeback Muhammada Aliho, který odmítl zabíjet a kvůli tomu přišel o nejlepší roky kariéry.

Heslo „lítat jako motýl, bodat jako včela“ zná snad každý. Autorem je jeden z nejlepších boxerů historie Cassius Clay, později známý jako Muhammad Ali.

Aliho rozjetou kariéru s 29 vítězstvími bez porážky přerušila válka ve Vietnamu. 28. dubna 1967 25letý boxer odmítl narukovat do armády Spojených států amerických.

Svým naboženským a životním ideálům obětoval nejlepší léta v boxerském ringu, za odmítnutí služby si vysloužil pokutu 10 tisíc dolarů a hrozilo mu 5 let za mřížemi. Proti rozsudku se odvolal a zůstal na svobodě, nicméně mu byl zabaven pas, na tři roky ztratil licence napříč USA a byly mu odebrány tituly WBA, WBC a magazínu Ring.

Zdroj: Profimedia


„Proč po mě chtějí, abych si oblékl uniformu, odletěl 10 000 mil od domova a shazoval bomby a střílel po lidech jiné barvy pleti ve Vietnamu, když je s černochy v Louisville nakládáno jako se psy a jsou jim odebírána základní lidská práva,“ je překlad části slavného Aliho citátu.
 

Ali svým postojem přitáhl velkou pozornost. Zprvu bylo odmítnutí vojenské služby bráno jako zrada a zbabělství, ale s rostoucím odporem vůči válce se z boxera stal hrdina, mučedník a bojovník za lidská práva.


Postupně se začal těšit velké podpory od afroamerické komunity, muslimů a mladých lidí, kteří válku kritizovali. Stál se výraznou postavu proti válečného hnutí a během neaktivních boxerských let přednášel na konferencích a školách po celé USA.

Související obsah


Jenže čas ubíhal a Aliho návrat byl v nedohledu. Situace se změnila v roce 1970. Ačkoli stále odmítal změnit své stanovisko a nahlas kritizoval válku ve Vietnamu, boxerská státní komise, s přihlédnutím k etickým důvodům, jež vedly odmítnutí služby, Alimu umožnila návrat do ringu. 
 

"Přišel jsem a nečekal jsem nic. Místo toho jsem viděl všechno. Každá těžká váha by potřebovala minimálně šest měsíců k návratu do formy po tříletém odpočinku. On je skutečně pozoruhodný atlet," komentoval Aliho těsně před návratem trenér Angelo Dundee.


Ali totiž v exilu nelenil. Tvrdě trénoval a čekal na návrat. Mezi provazy stanul po více než třech letech.26. října 1970. Zápas s Jerrym Quarrym ukončil ve třetím kole.


Ještě téhož roku se střetl s Oscarem Bonavenem. Zápas se protáhl až do patnáctého kola, kdy Ali těsně před koncem rozhodl a získal volný NABF titul těžké váhy. V roce 1971 se konalo slyšení u nejvyššího amerického soudu, který nakonec Aliho zcela zprostil viny.Následoval první zápas s Joe Fraizerem a první porážka v kariéře. Alimu tak v Madison Square Garden unikly dříve odebrané tituly WBA, WBC a magazínu The Ring, ale vzápětí začal sbírat zase jednu výhru za druhou.


Tituly znovu získal až po osmi letech. V roce 1974 změřil síly ve slavné bitvě "Rachot v džungli" s Georgem Foremanem v Zairu, kterou doprovázelo skanodvání fanoušku: "Ali, bomaye (Ali, zabij ho)".


Ačkoli Ali ve 32letech ztratil něco ze své hbitosti, před zápasem s jedním z nejtvrdších ranařů historie oplýval sebevědomím a bavil sporotvní reportéry.
 

„Jsem tak rychlý, že když jsem včera v hotelovém pokoji zhasl světlo, byl jsem v posteli ještě před tím, než v pokoji zavládla tma,“ vtipkoval Ali před zápasem.

 

Zdroj: Profimedia

V ringu vsadil na devastující strategii. Nalepen na provazech vybízel Foremana, ať ukáže, co umí a nechával do sebe mlátit. Frustrovaný soupeř nepřestával útočit a pomalu mu docházely síly. Ali začal přebírat iniciativu a v osmém kole vyčerpaného Foremana složil k zemi.
Tituly těžké váhy desetkrát obhájil. Kariéru definitivně ukončil v roce 1981 s bilancí 56 výher z toho 37 KO. a 5 proher. Zemřel 3. června 2016 ve věku 74 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Box

Důležité Události