Tenis

Sportovní návraty 6: Tenisová máma, která změnila bílý sport

Sportovní návraty 6: Tenisová máma, která změnila bílý sport
Zdroj: Profimedia

Kim Clijstersová svým skluzem na tvrdém povrchu změnila tenis. Její oddanost k bílému sportu a zároveň rodině je inspirativní a svým chováním na kurtu i mimo něj si vysloužila respekt svých soupeřek. Právě belgické šampionce bude patřit další díl Sportovních návratů.

ZAČÁTKY BELGICKÉ HVĚZDY

Clijstersová se narodila v roce 1983 v Belgii a na profesionální okruh se dostala již ve svých čtrnácti letech. V roce 1999 ve svých šestnácti už patřila mezi elitu a sezonu zakončila na 47. místě světového žebříčku.

O dva roky později se mladičká Belgičanka probojovala do prvního grandslamového finále na French Open a následovaly další úspěchy: 2002 - první triumf na Turnaji mistryň, 2003 - dva grandslamové tituly z čtyřhry, další finále v dvouhře na French Open a také dosažení prvního místa žebříčků dvouhry i čtyřhry zároveň.

V roce 2004 se potýkala s četnými zdravotními problémy a kvůli hernímu výpadku vypadla z nejlepší stovky. O rok později se však Clijstersová dočkala prvního grandslamového titulu v singlu na US Open a v roce 2006 opět zaujala místo světové jedničky.

Zdroj: Profimedia

I když byla na vrcholu, rozhodla se upřednostit rodinu, a tak se i po několika dalších zraněních rozhodla ve 23 letech opustit profesionální okruh a s basketbalistou Brianem Lynchem založila rodinu.

Související obsah

PRVNÍ NÁVRAT

Po dvouleté pauze se v roce 2009 Clijstersová vrátila k vrcholovému tenisu ve velkém stylu. Na US Open ukázala světu, že její stará forma po mateřské pauze nezmizela a celý turnaj vyhrála.

Stala se tak první tenistkou, která vyhrála grandslam, když startovala na divokou kartu a také první matkou od roku 1980, která triumfovala na grandslamu.

Zdroj: Profimedia

Čtyřhru už Clijstersová odložila na druhou kolej, ale ve dvouhře následovaly další úspěchy. O rok později rodačka z Bilzenu obhájila titul na US Open a potřetí ovládla Turnaj mistryň. Následující rok přidala i triumf na Australian Open a znovu se podívala na první místo světového žebříčku.

Přestože byla opět na vrcholu, už v roce 2011 oznámila, že ten další bude její poslední, aby se mohla věnovat dceři v jejích školních létech. V září roku 2012 tak po sezoně ovlivněné několika zraněními v 29 letech ukončila kariéru.

Související obsah

DRUHÝ NÁVRAT

Od té doby přivedla na svět dva syny a zdálo se, že na kurtu se ukáže maximálně v exhibicích, jenže Clijstersová se rozhodla pro ještě jeden návrat. V září roku 2019 Belgičanka oznámila, že se znovu vrátí na okruh a v únoru roku 2020 tak skutečně učinila.

Pro turnaj v Dubaji obdržela divokou kartu a se Španělkou Muguruzaovou se zdatně bila, bohužel prohrála 2:6 a 7:6. V Monterrey poté nestačila ve dvou setech na Kontaovou a pak její comeback narušil koronavirus.

Související obsah

Zatím poslední zápas na okruhu odehrála na US Open, kde v prvním kole podlehla Jekatěrině Alexandrovové. V září poté oznámila, že následující týdny stráví s rodinou a na kurty už se nevrátila. Na letošní Australian Open divokou kartu nedostala a není jasné, kdy odehraje další tenisový zápas.

Přestože na profesionálním okruhu po svém druhém návratu všechny tři zápasy prohrála, stihla během prázdnin získat cennou trofej. Byla totiž členkou vítězného týmu v americké lize World Team Tennis.

Související obsah

Clijstersová měla ze všech žen nejlepší úspěšnost vyhraných her v dvouhře i smíšené čtyřhře. A není to žádná druhořadá soutěž, zúčastnili se jí bratři Bryanové, Venus Williamsová, olympijská šampionka Monica Puigová nebo vítězka posledního Australian Open Sofia Keninová.

ODKAZ

Clijstersová ukázala tenisovému světu, že skvělá kariéra se dá udělat i s plnou péčí o rodinu. Příkladné chování na kurtu i mimo něj oceňovaly i její tenisové konkurentky, které ji hned osmkrát zvolily vítězkou ceny Karen Krantzckeové za sportovní chování. V roce 2017 byla Clijstersová uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy.

Byla to právě Belgičanka, kdo změnil moderní hru na tvrdém povrchu. Její skluzy s úplným roztažením nohou jí pomohly při úspěších na US Open a dnes je tento druh úderu mezi špičkovými hráči běžný.

Zdroj: Profimedia

Před Clijstersovou zkoušeli občas hrát ve skluzu na tvrdém povrchu například Michael Chang nebo Goran Ivaniševič, ale druhý jmenovaný na to jednou doplatil zvrtnutím kotníku, kvůli kterému se musel z US Open odhlásit. Až belgická hvězda dotáhla tento úder k dokonalosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události