Fotbal

Kontroverzní život Diega Maradony: Boží ruka, kokain i střelba do lidí

Život Diega Armanda Maradony nebyl jen o skvělých fotbalových výkonech a úspěších. Jeho kariéru doprovázela i řada kontroverzních okamžiků, kvůli kterým plnil hlavní stránky novin po celé Zemi. Veřejnost si znepřátelil slavným gólem rukou, užíváním kokainu nebo střelbou po novinářích.

BOŽÍ RUKA

Okamžik z mistrovství světa ve fotbale 1986 se stal asi nejslavnějším momentem historie fotbalu. V čtvrtfinálovém zápase Argentiny s Anglií docílil Maradona gólu pomocí své ruky. Rozhodčí si toho nevšimli a gól uznali.

O čtyři minuty později přidal druhou branku po geniálním sólu přes celé hřiště a Anglie už jen snížila na 2:1. Angličané ho samozřejmě za gól rukou nesnášeli, ale nepřátele si Maradona udělal po celém světě, když prohlásil, že to byla ruka Boží.

Související obsah

ZÁVISLOST NA KOKAINU

Sláva a peníze měly na špičkového fotbalistu velký vliv. Žil jako bohém a dopřával si nejen alkohol, ale i kokain. S ním prý začal již v roce 1982, ale až po přestupu do Neapole o dva roky později se stal pravidelným uživatelem této drogy.

Za svou závislost zaplatil nejen zdravotními potížemi, ale také patnáctiměsíční stopkou. V roce 1991 dostal takto dlouhý trest poté, co neprošel testem na drogy.

Související obsah

Stejný důvod měl i jeho předčasný odlet ze světového šampionátu v roce 1994. Tehdy měl pozitivní test na efedrin, a tak po pouhých dvou zápasech opustil tým a pakoval se domů.

STŘELBA NA NOVINÁŘE

V roce 1994 měl Maradona vážné problémy se zákonem. Nejprve u něj policisté nalezli kokain a pak přišel totální zkrat. Argentinský fotbalista ze svého domu v Buenos Aires ztratil trpělivost s novináři, kteří byli venku, a začal po nich střílet ze vzduchovky.

Související obsah

Čtyři novináři tehdy byli zranění a Maradona za to u soudu dostal trest na dva roky a deset měsíců.

KOPNUTÍ DO FANOUŠKA

V roce 2011 si chtěl legendární Argentinec na fotbalovém utkání udělat fotku s jedním vyvěšeným bannerem. Jeden z fanoušků ho ale zvedal, aby se k Maradonovi dostal, a tak ho mistr světa z roku 1986 nakopnul nevybíravě do ruky.

KONTROVERZNÍ ZÁPAS S NIGÉRIÍ

Během zápasu Argentiny s Nigérií na mistrovství světa v roce 2018 byl Maradona vidět hned několikrát. V čestné loži střídal chvíle kdy manicky slavil gól Argentiny s podřimováním během zápasu.

Vítězný gól poté slavil zdviženými prostředníčky. Po zápase navíc musel jít do péče zdravotníků. Sám uvedl, že to bylo kvůli bolavému krku.

ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

Jeho bohémské užívání života s drogami a alkoholem mělo neblahý vliv na jeho zdravotní stav. V roce 2004 utrpěl svůj první infarkt.

Související obsah

Aby zabránil své obezitě, v následujícím roce si nechal podvázat žaludek. Ze 130 kilogramů zhubnul na 70. Jenže argentinská legenda v bohémském životě pokračovala, což se projevilo znovu letos.

Kvůli únavě šel Maradona letos po svých narozeninách 30. října na vyšetření do nemocnice, kde mu bylo objeveno krvácení do mozku. Po operaci byl několik dní v kómatu a následně byl propuštěn z nemocnice s tím, že se musí léčit z alkoholismu, který jeho rekonvalescenci komplikoval.

Související obsah

Dva týdny po propuštění ve svém domě utrpěl další infarkt, který už se mu stal osudným.

Reportáž o smrti Diega Maradony ze Sportovních novin:


Na jednoho z nejlepších fotbalistů historie můžete zavzpomínat díky dokumentu Diego Maradona, který můžete zhlédnout na portálu Voyo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události