Hokej

Hokejové Znojmo: Máme ztráty desítky milionů, chceme zpátky EBEL

Hokejisté HC Aqotec Orli Znojmo zažívají těžké časy. Kvůli pandemii byli nuceni se přesunout z mezinárodní soutěže EBEL do druhé české ligy. Mnoho hvězdných hráčů tak muselo nastoupit do amatérské ligy. Ta je ovšem kvůli aktuálním opatřením pozastavena. 'Způsobuje nám to velké těžkosti,' prozradil v rozhovoru webu Nova Sport manažer klubu Petr Veselý.

Jak moc se aktuální situace dotýká Znojma?

Situace, která otřásá celým světem, se nás dotýká naprosto zásadně. Způsobuje nám to velké těžkosti, které nemáme ve svých rukách. Snažíme se s nimi vyrovnat. Navíc to podle všeho vypadá, že druhá liga se letos hrát nebude.

Musíte v současné době platit hráče?

Se všemi hráči máme profesionální smlouvy, které musíme plnit. A zároveň je chceme plnit, protože jsme seriózní organizace. Nicméně ta situace, která tu je, nám dává možnost vypovědět smlouvy s hráči. K tomuto kroku ovšem přistoupit nechceme.

Bylo by tedy pro vás lepší, kdyby se druhá liga rozjela i na úkor diváků?

To je složitá otázka. My bychom soutěž hráli i bez diváků, přeci jen existuje spousta možností, jak divákům zprostředkovat hru domů. I kvůli partnerům bychom upřednostnili, kdyby se liga dohrála. Bohužel tato možnost tady nebyla. Jsme součástí jednoho velkého celku, a tak se musíme přizpůsobit.

Nemrzí vás, že jste se vrátili do Česka, když se mezinárodní EBEL hraje?

Majitel říká, že někdy musíme udělat krok dozadu, abychom mohli jít dva dopředu. V době, kdy jsme se vraceli, tak nebyla žádná jiná možnost než se do Česka vrátit. Aktuálně se situace mění turbulentně a myslím si, že kdybychom ten krok neudělali, tak bychom měli daleko větší problémy. 

Ale taková Bratislava EBEL hraje...

Ovšem za jakou cenu. My jim tu fandíme a doufáme, že se zvednou. Ty náklady jsou ale v současné chvíli obrovské. Testování a veškeré další opatření bychom určitě nebyli schopni ekonomicky ustát. Navíc se situace nedá předjímat a je otázkou, jestli bychom od českých úřadů dostávali výjimky, že musíme hrát naše utkání za hranicemi.

Související obsah

Plánujete se tedy vrátit zpátky na mezinárodní scénu?

Záležet bude na aktuální epidemiologické situaci. Musí ještě proběhnout jednání s partnery, jestli na to budou ekonomické prostředky. Ovšem pokud vše půjde dobře, tak bychom se rádi vrátili. Všichni v klubu v to doufáme a pracujeme na tom.

Zvládne Znojmo v této sezóně plnit všechny své závazky?
 
Pokud se nic zásadního nezmění, tak pojedeme celkem na hranu. Nicméně závazky jsme vždycky dodržovali a snad dodržíme i letos. 

Zdroj: Profimedia

Jak moc jsou pro vás aktuální situace ztrátové? Tedy přesun z EBEL do Česka a to, že se teď nehraje.

V EBEL jsme měli rozpočet 40 milionů korun. Ztráty z příjmů jsou tak v řádech desítek milionů korun. V rámci druhé ligy máme rozpočet 10 až 12 milionů korun, takže tam je ten rozdíl opravdu velký. Nicméně to, že se soutěž nehraje, nám způsobuje další nemilé problémy.


Když už je řeč o rozpočtu pro druhou ligu... Některé mančafty jako Hodonín si stěžovaly na regulérnost soutěže, pokud se jí budete účastnit vy. Přeci jen rozpočet Znojma je několikanásobný oproti ostatním celkům...

My jsme se začlenili tam, kam jsme se podle regulí začlenit mohli. Pokud by nám dal někdo příležitost jít výš, tak bychom toho využili. Chápeme rozpoložení některých klubů, ale toto nebylo v našich rukách.

Chance liga vám nabídnuta nebyla?

Jednali jsme o tom s Chomutovem, ale jejich požadavky a závazky byly neproveditelné až extrémní. Byla to jediná licence, která byla ve hře.

V současné chvíli půjčujete své hráče do klubů v rámci první ligy a extraligy. Jak to probíhá?

Většina hráčů má své agenty, takže ti jim hledají místo v týmech, které hrát můžou. My se o to aktivně pokoušíme také. V mnoha případech se i podílíme na platech hokejistů v jejich nových klubech.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události