Běžecké lyžování

Zrušení SP a bleskový odjezd do Německa. Bylo to hektické, říká Sacher

Česká reprezentace v běžeckém lyžování prožila hektický týden. Klidné spaní neměl ani ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR Lukáš Sacher. Jaká je jeho predikce směrem k MS a jak to je s podporou Světového poháru ze strany Národní sportovní agentury?

Česká reprezentace místo domácího závodu musela narychlo zvednout kotvy a zamířit do Německa. Nyní už je v dějišti mistrovství světa. Jaké má Sacher cíle?

"Byl bych spokojen, pokud by se nám podařily dva výsledky do desítky. To by bylo super. Všechno navíc by byla jen třešnička. Potěšující by bylo, kdyby se co nejvíc lidí dostalo do té bodované třicítky, aby to nestálo na jednom dvou lidech," přeje si.

O uplynulém víkendu se měl konat Světový pohár v běžeckém lyžování v Novém Městě na Moravě. Nakonec byl ale zrušen.

"Světový pohár jsme museli zrušit v původním termínu v zásadě kvůli německým restrikcím, protože závodníci, lidi kolem FIS a realizační týmy by nemohli přijet do České republiky a následně odjet na Mistrovství světa do Oberstdorfu," připomnněl na tiskové konferenci Sacher.

Související obsah

Mohl byste se k tomu za sebe nějak vyjádřit ke zrušení SP v Novém Městě a i k okolnostem ohledně NSA?

Hned jsme začali jednat o nějaké přeložení do nových termínů a podobně, protože je na to navázaná řada smluv a všeho dalšího. Bohužel, ve středu jsme se dozvěděli, že podpora Národní sportovní agentury, kterou na tuto akci máme, je rázem o polovinu menší, než jsme byli zvyklí. Potom jsme ukončili jakákoliv jednání o možném přeložení, protože bychom nebyli schopni tuto akci uspořádat. Bylo by to prostě nerealizovatelné. Mrzí nás to a pevně věřím, že se do dalších sezón nastaví kritéria, především pro zimní sporty, tak, abychom mohli Světový pohár uspořádat a abychom věděli, jakou podporu od státu máme a nedostali jí dva dny před akcí. Doufám, že se to nastaví lépe a budeme pokračovat v pořádání Světového poháru v zimě.

Co jste v posledních dnech coby ředitel úseku prožíval?

Posledních deset dní nebylo vůbec jednoduchých. Kromě toho, že jsme řešili, že rušíme Světový pohár a vypočítávali, jaké nás čekají ztráty, tak jsme museli rychle mobilizovat tým, aby odjel a vyhnul se desetidenní karanténě. Museli jsme sbalit kamion, fyzioterapeuty, servismany… K tomu jsme museli řešit tranzitní návraty Terezy Beranové či Ondry Černého z MS do 23 let. Zvládli jsme to a všem za to chci poděkovat. Důležité pro nás ale je, že tým odjel do Ramsau, je v klidu a teď se přesunul do Oberstdorfu a můžeme závodit.

Zdroj: Profimedia

Jak na všechny tyto změny reagovali partneři?

To je věc, kterou teď se všemi řešíme. Máme doplánované schůzky a řešíme, jak jsme schopni to zvládnout. Myslím, že všichni jsou v tomto relativně chápaví a snaží se nám ve všem pomoci. Musím všem dlouhodobým partnerům poděkovat. Stojí za námi a i v této nelehké době, kdy všichni škrtají, nás podporují.

Jak sám prožíváte sezónu? Není to poprvé, co se takhle narychlo něco změnilo…

Je to tak, ale je to dané tou dobou. Na druhou stranu si dokáži přiznat, i když je to naše práce, že sport není to nejdůležitější. Samozřejmě, sportovat ale chceme. Je to pro nás kličkovaná mezi nařízeními a restrikcemi. Celý týden něco připravujete a pak to celé zmačkáte a vyhodíte do koše. Také jsem rád, že mají operátoři neomezené tarify, protože za to, co jsme s trenéry provolali, bychom se před 15 lety nedoplatili. Doufám, že příprava na olympijskou sezónu se rozjede dobře a že samotná sezóna bude aspoň trochu normální.

Související obsah

Jak vnímáte sezónu ze sportovního hlediska? Jste spokojen s výsledky reprezentantů?

Musím říci, že výsledky vnímám pozitivně. Je vidět, že jsme udělali krok dopředu. Potěšující pro mě je, že to není jen o Michalu Novákovi nebo Kačce Razýmové, ale že se tam opravdu tvoří tým, který je schopen sbírat body a atakovat první patnáctku. Jsme mladý tým a jsou tam okamžiky, kdy jsme schopní závodit se světovou špičkou a to si myslím, že je velký posun. Ale práce máme ještě hodně.

Otázka směrem k olympijským hrám. V Číně byly zrušeny testovací závody. Budete mít možnost si tamní prostředí ozkoušet i dříve než těsně před olympiádou?

Je to věštění z křišťálové koule. Doufáme, ve spolupráci s Mezinárodním olympijským výborem, že budeme mít nějakou možnost, aby se tam dojel alespoň servis podívat. Neplánujeme, abychom se závodníky jeli takovou dálku se podívat, když to odlehčím, že je to do kopce a z kopce. Čas se ale krátí. Bylo by dobré, kdyby se tam servis mohl podívat po mistrovství světa, když tam bude ještě sníh a bude to mít nějaký smysl. Nejreálnějším scénářem je pro mě to, že se tam část týmu vydá s velkým předstihem. Myslím si, že jsme schopni se domluvit i s biatlonem, že se tam v menší skupině servismani vydají, aby trať otestovali.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události