Běh na lyžích

Na respirátory jsme si zvykli hlásí trenéři před MS. Jaké čekají výsledky?

Česká reprezentace v běžeckém lyžování už stříhá metr do začátku světového šampionátu v německém Oberstdorfu. Jaké jsou šance českých závodníků? To popsali na tiskové konferenci trenér mužů Vasil Husák a trenér žen Jan Franc.

Letošní mistrovství světa bylo pro českou výpravu hodně hektické. Místo domácího Světového poháru musela kvůli změně opatření v Německu narychlo odecstovat. Nyní už se soustředí na výkony.

"Pošilháváme alespoň po jednom umístění k desátému místu, dvě umístění do dvacítky a dvě do třicítky. To bych bral jako potvrzení toho, že jsme udělali nějaký pokrok. Byl bych rád, aby to nestálo na jedné osobě a kluci se přidali k Michalovi," přál by si Husák.

Ten s sebou bere sedmičku závodníků. Jedničkou týmu je Michal Novák, poté jsou v nominaci i Luděk Šeller, Jan Pechoušek, Ondřej Černý, Adam Fellner, Petr Knop a Jonáš Pešťák.

Související obsah

A jaké výhledy má ženská reprezentace? "Chtěl bych, aby se jednou podařilo atakovat nejlepší desítku a pokud bychom byli alespoň jednou až dvakrát do dvacítky, tak bych to považoval za super výsledky. Všechno navíc pak je třešnička na dortu," vypočítává Franc.

Vsázet bude především na Kateřinu Razýmovou, kterou doplňují ještě Kateřina Janatová, Petra Nováková, Tereza Beranová a Petra Hynčicová.

Velké naděje upírá Franc směrem k intervalovému závodu na deset kilometrů skatem. Šance cítí i v týmovém sprintu. Koho do něj ale nasadí?

Související obsah

"Mít možnost výběru vnímám jako "pozitivní problémy”. Mám čtyři holky, které tam mohu nasadit. Pro mě zatím největší v největší úvahu připadá dvojice Katka Razýmová a Katka Janatová," prozrazuje.

"Samozřejmě, nic není uzavřené a budu brát v úvahu i čtvrteční sprint," dodává.

Na závodníky ale nečeká snadný úkol. V Německu panují extrémní tepla šplhající atakující téměř dvacet stupňů nad nulou. "Je to netradiční, protože během února se na podobných podmínkách nezávodí," vysvětlují čeští trenéři.

Související obsah

"Možná jediné pozitivum, co na tom vidím, je to, že teplo by mělo přetrvávat, takže testy se mohou dělat i den dopředu, protože podmínky by měly být stejné," říká Franc.

"V tom hlubokém sněhu rozhoduje trošičku váha, protože tu svalovou hmotu nemůžete využít," vysvětlil Husák.

V Německu samozřejmě platí zpřísněná opatření. "Opatření jsou přísná, ale Němci mají vše skvěle zorganizované. Například na testy nás šlo hodně a bylo to naprosto bez front. Na pohybování se s respirátory jsme si již zvykli. Musíme být furt ve střehu a studovat, jestli nejsou nějaká nová opatření," popsal Husák.

Závody startují českým běžcům již ve středu, kdy budou na programu kvalifikace na 5kilometrové trati žen a dvojnásobné mužů volným způsobem. Ve čtvrtek jsou pak naplánované sprinty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události