Dostihy

Obávaný Taxis čekají změny! Lepší doskok a možnost tréninku

Slavný Taxisův příkop na Velké pardubické čekají další úpravy. Dostihový spolek se společně s Českou asociací steeplechase dohodl, že dojde zejména ke změně doskokové plochy. Měnit se ale budou i další překážky.

Taxisův příkop patří mezi nejnáročnější překážky v dostihovém sportu. Bohužel i přes značné úpravy na něm stále umírají koně. Naposledy si obávaný skok vybral za oběť koně Sottoventa, jenž nezvládl Taxis na loňském 130. ročníku Velké pardubické.

Na základě tohoto smrtelného pádu tak vznikla expertní skupina, ve které je i Josef Váňa či někteří současní žokejové, která si posvítila na zrádnou překážku.

Související obsah

U Taxisova příkopu se bude měnit zejména doskoková plocha a příkop za živým plotem, který je podle odborníků stále moc hluboký. Uvažuje se také o umístění bílé odskokové klády před samotným skokem. Nicméně v této otázce jsou zatím názory rozdílné.

"Věříme, že se nám společně s odborníky podařilo nalézt vhodnou variantu zvýšení bezpečnosti koní a jezdců na pardubickém závodišti. Shodli jsme se s expertní skupinou, že její činnost bude pokračovat i nadále. Bude sledovat vývoj dostihů a dopad přijatých opatření, abychom je mohli průběžně vyhodnocovat a případně činit další kroky," stojí v tiskové zprávě od ředitele Dostihového spolku Jaroslava Müllera. Ten zároveň nastínil, že změny se budou týkat i dalších překážek, a to rovnou překážky číslo dvě, která je Taxisu podobná.

Související obsah


"Rozhodli jsme se změlčit příkop a odstranit doskokovou hranu. Tu naznačíme vysypaným pásem pilin tak, jak to bývá u Taxisu. Příkop zvýrazníme opticky, a to zeminou bez trávy. Překážka se tak typově stane menší 'kopií' Taxisova příkopu a koně budou mít příležitost během sezony tento skok natrénovat," dodal Müller.
 

Jak probíhal 130. ročník Velké pardubické:

Taxisův příkop se naposledy radikálně měnil v roce 1994.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události