Fotbal

Dva góly a žádný střelec. Gólman Jedlička zazářil. Co lvíčatům chybělo?

Dva góly a žádný střelec. Gólman Jedlička zazářil. Co lvíčatům chybělo?
Zdroj: Profimedia

Česká reprezentace do jednadvaceti let skončila na evropském šampionátu už v základní skupině. Proti těžkým soupeřům ukázala srdce i kvalitu, zlomila jí ale koncovka.

I když dala ekipa kolem Karla Krejčího dva góly, v historii turnaje nebude zanesen ani jeden střelec s českou vlaječkou. Obě branky totiž byly vlastní.

Může to znít tak, že Češi uhráli dvě remízy jen díky štěstí. Tak tomu rozhodně není. Šance si dokázal národní tým vypracovat, ale chyběl mnohdy větší klid v zakončení.

Na hrotu nastupoval Ondřej Lingr, který po přestupu z Karviné do Slavie dál potvrzuje stoupající kvalitu. Na hrotu nezklamal. Proti Itálii dokonce skóroval, ale byl mu máván ofsajd.

Vytvořil si i řadu dalších šancí, ale stejně jako dalším Čechům mu chyběla pomyslná špetka štěstí, což bylo vidět především proti Slovincům.

Reprezentace v první půli neproměnila několik "loženek" a poté inkasovala z ojedinělého brejku. Ve druhé části se lvíčata zvedla, ale srovnání po Prelecově teči do své sítě přišlo příliš pozdě.

Zdroj: Profimedia

Fantastickým způsobem se prezentoval brankář Martin Jedlička, který potvrdil, že brankářské řemeslo má v Česku zlaté dno.

Proti Itálii čaroval, vytáhl několik zázračných zákroků a při remíze v úvodním klání s Itálií postavil základy postupovým nadějím, které držel v podstatě do poslední minuty v turnaji.

Nejen Jedličkovi, ale i celému českému výběru, nechybělo nasazení, bojovnost a obrovská vůle po úspěchu. Nakonec vydřené partie s adepty na celkové prvenství hovoří za vše.

Související obsah

Do jisté míry může za nízkou produktivitu i absence některých klíčových hráčů. Tou nejvýraznější je Adam Hložek, který se po vleklém zranění postupně vrací do sestavy Sparty, proto bylo rozhodnuto, že na malé EURO nepojede, i když o něj trenér Krejčí stál.

Smůlu měl i seniorský nároďák. Hložek z obav, aby si velkou zátěží zranění neobnovil, místo reprezentační účasti postupně nabíral formu a herní praxi pro zbytek ročníku Fortuna ligy.

Zdroj: Profimedia

V aktuální situaci by sice sparťanský klenot zřejmě nebyl v základu od úvodní minuty, mohl by však být platným žolíkem, který by třeba dokázal strhnout velmi důležitý zápas s domácím Slovinskem.

Ale to se samozřejmě pohybujeme v rovině "kdyby". Po návratu na trávník začátkem března totiž naskočil Hložek jen do tří duelů.

Nejprve na poslední půlhodinku proti Příbrami, poté odehrál pohárový zápas a jedno kompletní ligové klání v Budějovicích, takže herní praxe po čtyřměsíční pauze nebyla nijak závratná.

Související obsah

Pozici v obranné čtyřce měl takřka jistou David Zima, který se stal jedním z žolíků Jindřicha Trpišovského a své kvality ukázal i při slávistickém tažení Evropskou ligou.

Těsně před turnajem si jej ale stáhl seniorský tým pro trojzápas v rámci kvalifikace na MS, kde nakonec střídal šest minut před koncem rozhodnutého zápasu s Estonskem (Češi vyhráli 6:2).

Zdroj: Profimedia

Otázkou tak zůstává, zda by nebylo přeci jen lepší, kdyby Zima, jenž platil za pevného člena sestavy lvíčat, jel s Krejčího výběrem do Slovinska.

Na jeho místo v defenzivě se posunul záložník Ladislav Krejčí ze Sparty, jenž rozhodně nezklamal. Ba naopak, s nelehkou pozicí se popasoval solidně, avšak jeho pozice defenzivního záložníka by mu slušela přeci jen víc.

Související obsah

Reprezentace měla poměrně smůlu i na los. Do skupiny dostala dva velké favority z Itálie a Španělska a také domácí Slovince, na jejichž straně byla velká motivace.

Proti výběru Španělska dlouhou dobu žhavili Češi naději na postup a rozhodla víceméně poslední dvacetiminutovka, ve které tým z Pyrenejského polostrova dvakrát udeřil.

Zřejmě rozhodující bylo již zmíněné střetnutí se Slovinci, kteří uspěli se svou defenzivní taktikou, kde Čechům chyběl právě klasický smrtící hroťák typu výše zmíněného Hložka.

Zdroj: Profimedia

Český tým nakonec obsadil ve skupině třetí místo. Se dvěma body a záporným skóre 2:4. Mohlo to být i lepší, kdyby se povedlo Krejčího výběru proměnit některé po gólu volající tutovky.

Tým ukázal velkého ducha už v kvalifikaci, v níž vyhrál svou skupinu. Reprezentace ukázala i ve Slovinsku kvalitu, která se minimálně očekávala, ale trochu tomu chyběla ona pověstná nadstavba.

Výsledky U21 na ME:

Česko – Itálie 1:1 (0:1)
Branky: 75. Maggiore (vla.) – 31. Scamacca.

Česko – Slovinsko 1:1 (0:1)
Branky: 86. Prelec (vla.) – 32. Matko.

Česko – Španělsko 0:2 (0:0)
Branky: Branky: 69. a 78. Goméz.

Pro řadu fotbalistů to byla v mládežnických reprezentacích konečná. Po jednom boku spolu hráči stáli několik let a jak podotkl na svém twitteru jeden ze základních kamenů Michal Sadílek, byli jako rodina, co se dostala na tři ME ze tří.

Před turnajem přáli výběru Karla Krejčího štěstí velké hvězdy a mistři Evropy z roku 2002 včetně Petra Čecha:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události