Ostatní sporty

Slalomářka Dubovská: Sezónu jsem musela dokončit kvůli mamince

Slalomářka Dubovská: Sezónu jsem musela dokončit kvůli mamince
Zdroj: Profimedia

Česká slalomářka Martina Dubovská má za sebou sezónu, na kterou v životě nezapomene. A to ze svou důvodů. Výsledkově pro ni byla tou nejlepší v kariéře, ale zároveň se musela srovnat se smrtí své maminky.

Dubovská zakončila sezónu ve Špindlerově Mlýne, kde se stala mistryní České republiky ve slalomu. "Sezóna skončila nejlépe, jak mohla. Vítězstvím na mistrovství České republiky. Mám z toho velkou radost. Každé vítězství je skvělé. V prvním kole jsem předvedla dobrou jízdu, ve druhém už to bylo o něco horší. Jsem ráda, že jsem sezónu přežila ve zdraví a už se můžu připravovat na další."

Celá letošní sezóna jí vyšla na jedničku. Bodovala ve všech osmi slalomech Světového poháru, třikrát byla v desítce a celkově v hodnocení disciplíny skončila desátá se 188 body.

"Sezóna v top ten je naprosto skvělá. Jsme rádi, že se nám to konečně po letech tvrdého tréninku povedlo. Je to zadostiučinění. Ale už myslíme na další sezónu, ve které bych se chtěla nadále zlepšovat."

Související obsah

Jak již bylo řečeno, sympatická lyžařka se ale musela smířit s tragickou smrtí své maminky. "Nic mě nezasáhlo tolik, jako tato událost. Sezónu jsem musela dokončit, protože maminka mě vždycky podporovala, a kdybych ji nedokončila, zklamala bych jí. Dojela jsem to i pro ni. Stále budu jezdi pro ni, protože chci, aby na mě byla hrdá," prohlásila rodačka z Třince.

Sezóna pro ni sotva skončila, ale už se vehementně připravuje na tu následující, která navíc bude olympijská. "Když jsme skončili v Lenzerheide, měla jsem týden volna. Teď se přesuneme do Jasné, kde bychom chtěli trénovat stejně jako minulý rok. Až do doby, než roztaje sníh. S trenérem jsme tam odvedli velký kus práce a chceme v tom pokračovat. Chceme doladit detaily v lyžování a nabrat kondičku. Ale úplně přesně to naplánované zatím nemáme."

Dubovská oproti minulým sezónám udělala obrovský výsledkový skok. Čím je ale způsoben? "Posledních deset let jsme věděli, co děláme, ale měla jsem spoustu zdravotních problémů. Paradoxně mi pomohla korona a my měli hodně kvalitní tréninky. Nemusela jsem nikam cestovat. Měsíc před Levi jsem začala spolupracovat i s mentálním koučem. Teď jsem daleko uvolněnější a nepřemýšlím, proč tohle a tamto a prostě závodím."

Zdroj: Profimedia

Právě zdravotní problémy jí provází už od dětství. "Od malička jsem měla problémy s imunitou. Každý rok jsem v lednu nebo v únoru dostala angínu, případně chřipku. Pak mi strašně dlouho trvalo, než jsem se dostala zpět. Moje sezóna většinou trvala tak dva měsíce. To, že jsme byli prakticky pořád v izolaci, tak mi pomohlo."

Do toho jí trápí stále problémy se zády, které jí provázely i letos. Přesto se snad blýská na lepší časy. "Musím jít ještě na nějaké vyšetření, ale vypadá to na plotýnku. Musím cvičit, cvičit, cvičit a regenerovat. Je to dlouhodobá práce. Určitě nebudu fit za měsíc."

Příští rok jsou na programu olympijské hry v Pekingu, na které myslí určitě i 29letá česká lyžařka. "Může to být vrchol kariéry, ale víte, jak to je. Já musím jít závod za závodem. Bude se o tom hodně mluvit a já pro to udělám všechno, ale nemůžu myslet pouze na ní. Snad se mi tam podaří dobrý výsledek."

Související obsah

Nevýhodou může být, že lyžařky se nedostaly do Číny na testovací závod a neví tak, jaké budou v Pekingu podmínky. "Musím alespoň zjistit, jaký je v Pekingu kopec. Vím, že tam asi bude velká zima. Měl by tam být takový suchý a agresivní sníh. Určitě to budou úplně jiné podmínky, než jsou u nás."

Dočkáme se Dubovské příští rok i v obřím slalomu, nebo se stále bude soustředit pouze na nejtechničtější disciplínu? "Chtěla jsem obřák jezdit už tento rok, ale zlomila jsem si palec. Pak jsem měla zase problém se zády. Určitě ho trénovat budu, je to moje oblíbená disciplína. Slalom ale bude priorita."

A na závěr dodala přání, které mají všichni její fanoušci. "Určitě bych byla ráda, kdybych v budoucnu dojela na stupních vítězů. A udělám pro to všechno."

Připomeňte si první slova Martiny Dubovské po konci Světového poháru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Ostatní sporty

Důležité Události