KSW

Barborík: KSW byl můj sen, chci titul. Na Vémolu bych musel nabrat

Barborík: KSW byl můj sen, chci titul. Na Vémolu bych musel nabrat
MMA zápasník Vojto Barborík Zdroj: Instagram / Vojto Barborik, Striking.pictures

Deset z devíti zápasníků sní o UFC, ale Vojto Barborík (12-1) vždy chtěl do KSW. Nyní svého cíle dosáhl a po roční pauze se představí na galavečeru KSW 60, který můžete v sobotu sledovat na Voyo. Přečtěte si rozhovor s jedním z největších talentů česko-slovenské scény o nadcházejícím debutu, o tom proč poslední rok nezápasil i o potenciálním duelu s o desítky kilo těžším Karlosem Vémolou.

Pro většinu MMA zápasníků je sen UFC, vy jste v roce 2020 napsal, že zápasit v KSW bylo vaším snem, čím to?
Když jsem začal víc sledovat světové MMA, tak první, na co jsem narazil, bylo KSW. Shodou okolností to byl ten legendární galavečer, kdy byl druhý největší počet diváků na MMA galavečeru. Asi 57 tisíc diváků, což je extrém. Poláci jsou mi blízcí a jak jsem tehdy napsal, stále je to můj sen, teď si jdu ten sen splnit a jdu si tam plnit i další.

Pozn. redaktora – V roce 2017 na KSW 39: Colosseum v Polksu přišlo 57 776 diváků, což překonalo UFC rekord. MMA akce s nejvíce diváky je Pride FC: Shockwave v roce 2002, kam přišlo přes 91 tisíc diváků.

A co je další sen?
První meta je vyhrát zápas a pak takový maličký, pomalu šplhat k titulu. Předtím jsem přijal zápas s aktuálním šampionem, teď doufám, že potáhnu šňůru dvou tří zápasů. Nevím, kdy oni dávají šanci na titul, ale chci se k němu propracovat.
 

Vy jste měl jít v minulém roce původně s Danielem Torresem, ale poté zápas zhatil koronavirus. Věříte si na současného šampiona i poté, co ukončil Parnasseho?
Kdybych si nevěřil, tak bych do toho zápasu nešel. S Torresem jsem tehdy ten zápas vzal hned a věřím si na něj i znovu.


VIDEO: Daniel Torres ukončil Salahdina Parnasseho na KSW 58 a stal se novým šampionem pérové váhy:Ale jako první vás čeká duel v pérové váze s Krzysztofem Klaczekem, jak soupeře hodnotíte?
Je zkušený a neměl bych ho podceňovat. Ano, měl zápas s Lajošem Kleinem a schytal za dvě minuty ten head kick, ale soupeř je černý opasek na zemi. Je šikovný, je z klubu Czerwony Smok, kde trénuje řada KSW zápasníků i někteří z UFC. Je tam topka polského MMA, takže připravený bude dobře. Je menší, silnější hutnější, ale já vím, jaké jsou moje přednosti. Nebude to lehké, ale v KSW mě nic jiného nečeká, a to mě motivuje.
 

A jaké jsou vaše přednosti, kudy vede cesta k vítězství?
Uvidíme, jak se bude zápas vyvíjet. Myslím, že mám silnější wrestling i lepší kontrolu na zemi. Jsem větší a mám delší rozsah, takže postoji může rozhodovat výšková převaha.
 

Ještě mi řekněte, jak budete v Polsku vysvětlovat svou přezdívku NRP (Nitranské pokuty)?
To jste mě zaskočili, dobrá otázka (smích). No anglicky. Povím, že jsem z Nitry a pokuty, že jsem jim došel nasázet paycheck anebo fine, prostě bomby. Prvně to uvidí a pak jim to budu vysvětlovat.


 


Do klece se vracíte po dlouhé pauze, jaké máte pocity?
Velmi se těším. Zápas mám po více než roce, ale o to víc jsem motivovaný. Nabral jsem větší elán.
 

Rok je dlouhá doba, co se u vás za tu dobu změnilo a na čem jste pracoval?
Chvíli jsem měl těžší rodinné období, což mě dost naučilo po psychické stránce, brát věci jinak. Také jsem začal chodit k mentálnímu koučovi. A i v tréninku jsem změnil přístup. Nechám si teď víc poradit.
 

Takže jiný přístup k MMA…
Ano, jiný přístup. Jsem otevřenější. Dříve jsem si myslel, že to, co dělám, musí být správné. Třeba jsem moc trénoval, měl jsem 14 tréninků do týdne a bylo to zbytečně moc. Teď jich mám 10 kvalitních jednotek a cítím se o moc lepší, váhu mám super. V tom jsem udělal pokrok. Někdy je potřeba nebýt tvrdohlavý a nechat si poradit. Tím bych chtěl poděkovat mému trenérovi Miloslavovi Cebovi.
 

Zmínil jste těžké rodinné období…
Mám starší rodiče, kteří onemocněli a já se o ně staral sám. To rodina mi je vždy přednější. Nedokázal jsem se soustředit na tréninky. Také já jsem z Nitry a každý den jezdit do OFA gymu (Bratislava), možná toho už na mě bylo moc. Z každé strany to na mě dolehlo a musel jsem si odpočinout a ujasnit si věci. Nyní se vše obrátilo na lepší stranu.
 

Vy jste začínal jako zápasník řecko-římského stylu a brazilského jiu-jitsu, jak jste přešel k MMA?
To se stalo náhle. Jak jste říkal. Zápasil jsem od 6 let do 18 let. MMA jsem vyzkoušel už v 16, tehdy mě to nechytlo. Když mi bylo 18, tak se v Nitře otevřel klub s bjj dohromady. První den jsem tam zašel a od té doby jsem každý den trénoval třikrát denně. Tréninky byly ráno, po obědě a večer, hned mě to chytlo. Byl to sport, který jsem chtěl dělat a byl jsem pořád zavřený v gymu. Prvních pět let jsem byl čistě tam v Nitře a až pak jsem přešel do OFA gymu.


Čím přesně si vás MMA či bjj získalo?
Byl jsem zápasník a bjj mi do toho sedělo. Hezké byly pohyby a i to, že můžete soupeře různě kontrolovat, upáčit. Má to nekonečně mnoho variant, a to se mi libí. Je to kreativní a pořád se dá něco vymýšlet. A box mě také chytil hned, v Nitře je slovenská reprezentace, takže je tam box na dobré úrovni.

Související obsah

Vyrazně jste na sebe upozornil v organizaci OKTAGON, budete během KSW moci zápasit i na česko-slovenské scéně?
Ano, mám dovolený střídavá start, ale je to spíš otázka na majitele a manažery. Záleží, jaké plány má se mnou KSW a jaké OKTAGON. Ale myslím, že vztahy jsou na obou stranách dobré a neměl by být problém. Ale vše se rozhodne až po nadcházejícím zápase, zda si dám zápas OKTAGONu nebo mi hned KSW nabídne další. Upřímně se na to těším a doufám, že mě čeká skvělý rok.

 

Nedávno jste se na domácí scéně zapojil do výměny mezi Karlosem Vémolou a Martinem Budayem. Podpořil jste kolegu a řekl jste, že byste mohl přibrat na 90 kg a Karlosovi ukázal. Věřil byste si na českého Terminátora?
Tak já neříkám něco, čemu bych nevěřil. Ale toto bylo v rámci srandy, já jsem se zastal svého kamaráda. Nepovím přesné číslo, ale nebyl jsem od té váhy daleko, když jsem začínal tuhle přípravu. Nebylo to tedy ve svalech, což by také hrálo roli. Ten zápas by musel být dlouho dopředu domluvený. Já bych musel strašně nabrat a pak bych se musel vracet do 66 kg a shazovat ty svaly by nebyo lehké a mohl bych si ublížit. Bylo to v rámci srandy, ale já nikdy neříkám nikdy. Může se to stát, ale teď mám zápas a nevidím to reálně.

Zdroj: Nova Sport

Sledujte galavečer KSW 60 a Vojtu Barboríka už v sobotu 24. dubna od 20:00 exkluzivně na Voyo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události