Atletika

Drahotová měla vyšší testosteron, podle advokáta je to důkaz o nevině

Chodkyně Anežka Drahotová byla v úterý obviněna z dopingu. Její právní zástupce Jan Šťovíček nyní prozradil, na jakou látku měla pozitivní test a věří, že se díky tomu prokáže její nevina.

Antidopingový výbor informoval Drahotovou, že pozitivní vzorek pochází z července 2018. Špičkovou chodkyni tento výsledek překvapil a vinu popřela. Její právní zástupce Jan Šťovíček nyní v rozhovoru pro Nova Sport prozradil deatily.

"Dostali jsme informaci, o jakou látku se jedná. Jedná se o testosteron a jeho prekurzory. Ta informace je zásadní, protože tyhle látky produkuje lidské tělo. Pro mě to je důkaz, že Anežka nedopovala a já jsem velice rád, že to tak je," prozradil Šťovíček.

"Nyní se budeme pídit po tom, jak je možné, že měla u těchto látek zvýšenou hladinu. Je to přirozené, může to být následek nějaké nemoci, takže víme, kterou cestou jít, a kde hledat," vidí situaci optimisticky vzhledem k výsledkům testu.

Naopak velmi negativně vnímá přístup orgánu, který se situací zabývá. "Postoj antidopingového výboru je pro mě zklamáním. Je to jako když vás policie obviní z dopravního přestupku a neřekne vám přesně, jestli jste jel rychle, nebo jestli jste špatně zaparkoval. My jsme, bohužel, tuto informaci dostali od jiných zdrojů, než je antidopingový výbor. Ten dělá mrtvého brouka, na naše dotazy nereaguje, paní ředitelka nám nezvedá telefony, její zástupce rozdává rozhovory, kde už Anežku odsoudil a říká, že už má kované důkazy, což vypadá, že není pravda."

 

Související obsah

Podle experta na sportovní právo by se i odborníci měli postavit za Drahotovou. "Já, když jsem se radil se specialisty, tak ti říkali, že je velice odvážné vůbec v takovémto případu sportovce z dopingu obvinit," uvedl.

Šťovíček i Drahotová teď musí především čekat, jak se bude situace vyvíjet: "Teď to bude řešit atletický svaz a jeho disciplinární komise, uvidíme, jak se k tomu postaví. My samozřejmě budeme spolupracovat s odborníky na endokrinologii a dalšími vědeckými odborníky, abychom vysvětlili, jak je to možné, že tělo Anežky vyprodukuje větší množství těchto látek, než kolik je obvyklé."

 

Související obsah

Drahotová má v plánu účast na mistrovství Evropy v chůzi družstev 16. května. Jestli si ale zazávodí ještě není jisté, přestože činnost zatím pozastavenou nemá. "Záleží na tom, jak se k tomu postaví disciplinární komise atletického svazu. Anežka zatím nemá pozastavenou činnost a bude mít předpokládám, jak je to stanoveno v předpisech, možnost vysvětlit, co se stalo. Uvidíme, jestli jí atletický svaz pozastaví činnost, anebo nikoliv, a podle toho se uvidí, jestli to mistrovství stihne, či ne," uzavřel prozatím celou situaci Šťovíček.

25letá chodkyně má za sebou již celou řadu úspěchů. V juniorské kategorii ovládla mistrovství světa i Evropy a mezi dospělými má stříbro z evropského šampionátu.

Sledujte sport také na portálu Voyo, kde si můžete vychutnat své oblíbené přenosy živě i ze záznamu.

Jakub Martinovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Výsledky NBA: Phoenix prodloužil vítěznou sérii

Obhájci titulu porazili na domácí palubovce Sacramento Kings o šest bodů. Na výsledku se 34 body podílela hvězda týmu Khris Middleton. První tým Západní konference Phoenix Suns výhrou nad Indianou Pacers prodloužil vítěznou sérii na pět zápasů. Výsledky NBA: Milwaukee Bucks – Sacramento Kings 133:127, Cleveland Cavaliers – Oklahoma City Thunder 94:87, Phoenix Suns – Indiana Pacers 113:103

Krátká zpráva

Sparta v přípravě opět zvítězila, vyšlápla si na Rostov

Fotbalisté pražské Sparty vyhráli v přípravě na jarní část sezony i druhý zápas, když na soustředění ve španělské Marbelle porazili ruský Rostov 2:0. Do sítě 14. týmu ruské ligy se trefil Haraslín a druhý gól byl vlastní. A to v podání Aleksandra Mukhina.