MS v hokeji 2021

Překvapení na MS: Polské vítězství nad rudou mašinou i dánské úspěchy

Překvapení na MS: Polské vítězství nad rudou mašinou i dánské úspěchy
Zdroj: koláž tn.cz / Profimedia

Hned v úvodním utkání světového šampionátu se zrodilo jedno velké překvapení. Lotyšsko vynulovalo Kanadu a zapsalo po výhře 2:0 veledůležité tři body do tabulky. Jaké jiné "zázraky" si mistrovství světa pamatuje?

Polsko překvapilo neporazitelnou rudou mašinu

Obrovský úspěch a jedno z největších překvapení hokejové historie. V úvodním zápase světového turnaje v Polsku v roce 1976 se postavilo Polsko proti Sborné. Do té doby všech dvanáct utkání vyhrál Sovětský svaz, a to při skóre 136:14. Tentokráte to bylo ovšem jinak, Wieslaw Jobczyk dal hattrick a Polsko nakonec před domácím publikem v Katovicích vyhrálo 6:4. V té době byl ruský tým téměř k neporažení, proto je úspěch Polska tak velkým historickým milníkem.

 

První výhra Francie nad Kanadou a Ruskem v historii
 

Pro Kanadu to v pátek nebyla první ostudná prohra s hokejovým trpaslíkem. Francie na mistrovství světa v roce 1995 porazila v úvodním utkání Německo 4:0 a poté si poradila i s Kanadou, kterou porazila o tři branky 4:1. Proti Rusku přišla první výhra v roce 2013 v poměru 2:1. V památném utkání skórovali Damien Fleury a Antoine Roussel.


Remíza Dánska odsoudila Ameriku do bojů o udržení

V roce 2003 se odehrála taková malá dánská pohádka. Seveřané totiž v prvním utkání skupiny porazili USA 5:2, které přijelo například s hvězdy jako byl Phil Housley či Ryan Miller. Následně Dánové remizovali s Kanadou a Američané prohráli další tři zápasy. Nakonec Amerika skončila na třináctém místě, ale udržela se.

Související obsah

Dánské výkony na posledním zlatém turnaji české reprezentace

Světový šampionát v Německu si pamatují především čeští fanoušci, neboť podceňovaný tým si došel bojovností pro zatím poslední zlaté medaile. Dánsko ale zažilo suprový turnaj, které bylo zakončeno osmým místem, které je nejlepší v historii. Hned v úvodním utkání úplně poprvé porazili Finsko (4:1), o dva dny později se Dánsku povedlo porazit i Ameriku v prodloužení a poprvé v historii se dostali do čtvrtfinále.

Nováčci z Velké Británie a Itálie udrželi elitní divizi

Po dlouhých letech se na světový šampionát probojovala Velká Británie, kterou doplnila Itálie. Obě mužstva se v roce 2019 v Bratislavě a Košicích držela spíše na posledních místech. V úplně posledních zápasech se ale hrálo o udržení. Itálie na nájezdy udolala Rakousko a udržela se v elitní skupině minimálně do roku 2022, Velká Británie zase prohrávala 0:3 s Francií, ale přišlo vyrovnání a rozhodující branka v prodloužení. V Košicích propukla velká euforie.

Za Kanadu i USA startují často obrovské hvězdy z NHL. Dříve například také Sidney Crosby, který ale letos stále válí v bojích o Stanley Cup. A právě proti Islanders předvedl skvělý obranný zákrok:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události