EURO 2020

Chcete jet na EURO 2020? Podívejte se, jak sehnat lístky a kam vyrazit

UEFA EURO 2020
UEFA EURO 2020 logo Zdroj: Profimedia

Po pěti letech je tu fotbalové mistrovství Evropy! Už 11. června vypukne o rok odložené EURO 2020 a vy můžete být u toho. Podívejte se, kde koupit lístky a co vás čeká v případě, že chcete boje o nejlepší tým Evropy sledovat přímo na stadionu.

Kde se EURO odehraje?

Poprvé v 60leté historii turnaje se šampionát odehraje napříč kontinentem, konkrétně v 11 vybraných městech. Podívejte se, kam se můžete vydat a jaké zápasy se tam hrají.


Londýn, Wembley Stadium - finále, obě semifinále, dva zápasy osmifinále, tři zápasy ve skupině.

Zdroj: Profimedia


Petrohrad, Saint Petersburg Stadium - šest zápasů ve skupině, jedno čtvrtfinále.

Zdroj: Profimedia


Baku, Baku Olympic Stadium - tři zápasy ve skupině, jedno čtvrtfinále.

Zdroj: Profimedia

Mnichov, Football Arena Munich - tři zápasy ve skupině, jedno čtvrtfinále.

Zdroj: Profimedia

Řím, Olimpico in Rome - tři zápasy ve skupině, jedno čtvrtfinále.

Zdroj: Profimedia

Amsterdam, Johan Cruijff Arena - tři zápasy ve skupině, jeden zápas osmifinále.

Zdroj: Profimedia

Bukurešť, National Arena Bucharest - tři zápasy ve skupině, jeden zápas osmifinále.

Zdroj: Profimedia

Budapešť, Puskás Aréna - tři zápasy ve skupině, jeden zápas osmifinále.

Zdroj: Profimedia

Kodaň, Parken Stadium - tři zápasy ve skupině, jeden zápas osmifinále.

Zdroj: Profimedia


Glasgow, Hampden Park - tři zápasy ve skupině, jeden zápas osmifinále.

Zdroj: Profimedia


Sevilla, Stadium La Cartuja Sevilla - tři zápasy ve skupině, jeden zápas osmifinále.

Zdroj: Profimedia

Kolik může přijít diváků?

Dobrá zpráva je, že pokud se situace rapidně nezhorší, na všechna utkání budou moci diváci, někde však při omezené kapacitě vzhledem k situaci v hostující zemi.


Petrohrad a Baku – 50 % kapacity.

Budapešť – 100 % kapacity.

Londýn – zatím minimálně 25 %, finále a semifinále zatím nerozhodnuto.

Mnichov – minimálně 14,5 tisíce diváků, což odpovídá 22 % kapacity.

Amsterdam, Bukurešť, Kodaň, Glasgow, Řím
a Sevilla – plánují otevřít stadiony na 25 % – 33 % kapacity.
 

A co bezpečnostní opatření?

V případě cestování do jiné země se musí každý návštěvník řídit nařízeními dané krajiny. Plánování případné cesty tak může být poněkud obtížné s ohledem na neustále se měnící situaci. Prozatím například platí:

Držitelé lístků cestující do Bukurešti nemusí po příjezdu do karantény, musí se však prokázat negativním výsledkem testu na covid-19. To za podmínky, že svůj pobyt omezí na maximální dobu tří dnů.

Vstup zahraničních cestovatelů do města Baku v Ázerbájdžánu není povolen. O výjimečné udělení víza však mohou požádat obyvatelé Turecka, Švýcarska, Velké Británie a zemí, které v Baku budou hrát čtvrtfinále.

Pokud plánujete návštívit Petrohrad, tak by se měla vaše návštěva obejít bez komplikací. Aktuálně je do Ruské federace omezený vstup. Nicméně pokud požádáte o vízum a prokážete se vstupenkou a záměrem vycestovat na EURO, mělo by vám být vízum uděleno. Při příletu do země je potřeba vyplnit dotazník a mít potvrzení o negativním PCR testu, které nesmí být starší více než tři dny.

Zdroj: Profimedia

O poznání větší problém budou mít ti fanoušci, kteří se budou chtít podívat do Anglie, konkrétně do Londýna. Cestující z České republiky se musí podrobit 10denní karanténě. Žádná výjimka nebude platit ani pro držitele vstupenek. Zkrátit karanténu si lze PCR testem po pěti dnech, samozřejmě s negativním výsledkem.

Pokud toužíte vidět Českou reprezentaci ve Skotsku, tak zde je situace ještě o něco málo komplikovanější. Karanténu nelze opustit po pěti dnech. Musíte se dvakrát testovat, a to 2. a 8. den. Testování pak vychází na cca 170 liber. Testy si můžete zarezervovat na tomto odkazu.

Mezi nejbližší destinace pro českého fanouška patří Mnichov. Na tomto místě se odehrají tři skupinové zápasy a jedno čtvrtfinále. Pokud budete chtít sledovat utkání v Allianz aréně, tak vězte, že i zde budete muset absolvovat karanténu. V současné chvíli platí, že karanténa trvá deset dnů, ale lze ji ukončit dříve PCR testem, tedy po pěti dnech.

Fotbalové EURO se odehraje i v Římě. Zde je velice snadný vstup. Stačí se prokázat testem, ne starším než 48 hodin. Následně se pak musíte zaregistrovat u zdravotnického zařízení ASL (Toto místo najdete tak, že do google vyhledávače zadáte ASL a připojíte ulici v Římě (při menších městech stačí název města).

Zdroj: Profimedia

Nizozemsko, tedy Amsterdam, má podobné podmínky jako například Německo či Anglie. V tomto případě musíte mít PCR test, který není starší více než 72 hodin. Pak je potřeba se odebrat do destidenní karantény, tu si můžete zkrátit po pěti dnech dalším negativním PCR testem.

Do velice blízkého Maďarska (Budapešť) můžete vycestovat poměrně jednoduše. Stačí vám k tomu vstupenka na zápas a negativní test, který není starší více než 3 dny (musí být v angličtině či maďarštině). Je ovšem potřeba zemi opustit do 72 hodin.

Vyrazit můžete na EURO 2020 i do Kodaně. Pokud jste plně očkovaní, tak vám stačí pouze negativní PCR test. Stejně tak to platí i v případě, že jste covid prodělali v posledních 180 dnech. V opačném případě následuje desetidenní izolace, která může být ukončena po čtyřech dnech negativním PCR testem.

Ve španělské Seville se taktéž chystají na mistrovství Evropy ve fotbale. V případě návštěvy této země je potřeba PCR test, který není starší než 72 hodin. Dále je potřeba se zaregistrovat na této webové adrese. Díky tomu obdržíte QR kód. Ten pak předložíte orgánům na letišti či hranicích. 

Přesto doporučujeme pro aktuálnost kontrolovat webové stránky příslušných orgánů včetně webového portálu Ministerstva zahraničí
 

Jak je to s lístky?

Lístky lze zakoupit na portálu uefa.com. Po zaregistrování včetně zadání osobních údajů, jako je číslo OP nebo pasu vás systém pustí k zakoupení vstupenek. Většina lístků je již vyprodaná, nicméně je stále šance je získat. Od druhého června můžete ještě zakoupit vstupenky do Petrohradu, Sevilly a Budapešti. A to díky změnám v pořadatelství (V Bilbau a Dublinu se nebude EURO pořádat) a také navýšení kapacit na zmíněných stadionech. 

Zdroj: Profimedia

Jaké jsou ceny vstupenek?

Ceny vstupenek jsou závislé na místu konání.

Základní skupiny:

Řím - V kategorii jedna, tedy nejlepší, zakoupíte lístek za 225 eur, v kategorii dvě pak za 145 eur a v nejnižší třetí kategorii vás vyjde vstupenka na 75 eur.

Baku, Budapešt, Bukurešť - Nejlevnější místa v rámci EURO. Ceny startují na 30 eurech za kategorii číslo tři. Za dvojku zaplatíte 75 eur a za nejprestižnější dáte 125 eur.

Amsterdam, Kodaň, Glasgow, Mnichov, Londýn, Řím, Petrohrad, Sevilla - Vstupenky v nejprestižnější kategorii stojí 185 eur, v druhé kategorii 125 eur a v nejnižší 50 eur. 

Čtvrtfinále:

Baku - Kategorie 1 = 125 eur, kategorie 2 = 75 eur, kategorie 3 = 30 eur.

Mnichov, Řím, Petrohrad - kategorie 1 - 225 eur, kategorie 2 - 145 eur, kategorie 3 - 75 eur.

Semifinále:

Obě, včetně samotného finále, se konají v Londýně.

1. kategorie = 595 eur

2. kategorie = 345 eur

3. kategorie = 195 eur


Finále:

1. kategorie = 945 eur

2. kategorie = 595 eur

3. kategorie = 295 eur

Jak se na EURO dostat?

Nejlepší varinata je letecká. Kvůli restrikcím může být problém s transitem při použití pozemní dopravy.

V tomto případě doporučujeme srovnávače letenek jako je web skyscanner.com nebo azair.eu.

Zdroj: Profimedia

Veškeré aktuální dění ohledně UEFA EURO 2020 sledujte také zde, na webu novasport.tv

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události