EURO 2021

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

EURO 2021

EURO versus Koronavirus 

Loňské Mistrovství Evropy ve fotbale se s ohledem na pandemii koronaviru přesunulo na letošní rok, oficiálně mu zůstalo označení EURO 2020. Vypukne 11. června 2021 a potrvá až do 11. července 2021. V pořadí již 16. Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v jedenácti různých zemích. 

 

Základní skupiny  

O evropský fotbalový titul se utká 24 týmů, které jsou rozděleny do šesti skupin po čtyřech týmech. Zlato z roku 2016 obhajují Portugalci.

 

Skupina A 

Turecko 

Itálie 

Wales 

Švýcarsko 

 

Skupina B 

Dánsko 

Finsko 

Belgie 

Rusko 

 

Skupina C 

Nizozemsko 

Ukrajina 

Rakousko 

Severní Makedonie 

 

Skupina D 

Anglie 

Chorvatsko 

Skotsko 

Česko 

 

Skupina E 

Španělsko 

Švédsko 

Polsko 

Slovensko 

 

Skupina F 

Maďarsko 

Portugalsko 

Francie 

Německo 

 

Oficiální hymna mistrovství Evropy je venku, představena byla ve Wembley

 

Místo konání 

Jedenáct zemí, jedenáct měst, jedenáct různých stadionů. Původně byla vybrána třináctka měst. Jako první vypadl Brusel kvůli průtahům se stavbou nového stadionu. V dubnu 2021 se pořadatelství musel vzdát irský Dublin a španělské Bilbao, protože nemohly s ohledem na koronavirovou situaci garantovat přítomnost diváků na tribunách, nahradil je Petrohrad a Sevilla. Obě semifinále i finále se odehrají v londýnském Wembley, které je největším z pořádajících stadionů.  

 

Amsterdam (Nizozemsko): Johan Cruyff Arena 

Baku (Ázerbájdžán): Olympijský stadion 

Budapešť (Maďarsko): Puskás Aréna 

Bukurešť (Rumunsko): Národní stadion 

Glasgow (Skotsko): Hampden Park 

Kodaň (Dánsko): Parken  

Londýn (Anglie): Wembley Stadium  

Mnichov (Německo): Allianz Arena 

Petrohrad (Rusko): Krestovskij stadion  

Řím (Itálie): Stadio Olimpico 

Sevilla (Španělsko): Estadio Olímpico de la Cartuja 

 

Česko na EURO 

Český tým si účast na letošním Mistrovství Evropy zajistil v listopadu 2019 výhrou nad Kosovem 2:1. Nalosován byl do skupiny D spolu s Anglií, Chorvatskem a Skotskem. Do turnaje vstoupí 14. června, kdy od 15 hodin hrají proti Skotsku. 18. června v 18 hodin je čeká zápas proti Chorvatsku, Anglii se postaví 22. června ve 21 hodin. 

Na letošní EURO mohou trenéři nominovat kvůli koronavirové pandemii 26 hráčů namísto obvyklých 23. Uzávěrka nominací je 1. června. Český tým do letošního mistrovství povede trenér Jaroslav Šilhavý.

 

Na Euru bude první ženská rozhodčí! Z Česka žádný sudí nejede

 

Program  

V sobotu 26. června začnou osmifinálové zápasy. Z každé skupiny postupují dva nejlepší týmy, k nim se připojí další čtyři týmy z těch, které se umístí na třetím místě a získají největší bodový zisk. V případě shodného počtu bodů rozhodne počet vstřelených branek. 

Program čtvrtfinále bude zahájen 2. července. V semifinálových zápasech se čtyři nejlepší týmy utkají 6. a 7. července, finále pak proběhne 11. července. Semifinálové zápasy i samotné finále startují v 21 hodin.   

 

Diváci  

UEFA původně chtěla na tribuny vpustit jen omezené množství diváků, počítala s třiceti procenty kapacity jednotlivých stadionů. Toto omezení nakonec odvolala, a naopak po pořádajících stadionech požaduje garanci určité kapacity, nelze hrát bez diváků. Konkrétní čísla se ale město od města zřejmě budou lišit s ohledem na pandemický vývoj v daných zemích.  

Optimistický výhled předpokládá Petrohrad a Baku, které počítají s padesátiprocentním naplněním kapacity, Budapešť dokonce ohlásila, že bude hrát před plnými tribunami. Ostatní stadiony zatím počítají s čtvrtinovou až třetinovou kapacitou. Londýn prozatím plánuje vpustit 25 % kapacity, na semifinále a finále by se ale kapacita měla navýšit, a to s ohledem na plán rozvolňování britské vlády.

Stadion ve Wembley má kapacitu 90 000 míst. Češi zde v základní skupině odehrají zápas proti Anglii. S Chorvatskem i Skotskem se utkají na stadionu Hampden Park v Glasgow, který pojme 51 866 návštěvníků. 

Některé země plánují pro EURO výjimku a zahraničních návštěvníků by se tak neměla týkat případná dvoutýdenní karanténa po vstupu do země, je-li v zemi povinná. Diváci se ale zřejmě neobejdou bez negativního testu na Covid-19. Detailní podmínky by měly být oznámeny do konce května, majitelé vstupenek obdrží veškeré potřebné informace předem emailem. 

 

Vstupenky 

V platnosti zůstaly vstupenky zakoupené původně na termín v roce 2020. Kdo je chtěl vrátit a získat peníze zpět, mohl tak učinit do 22. dubna 2021. Až se definitivně rozhodne o kapacitě jednotlivých stadionů, spočte se počet míst a prodaných vstupenek. Pokud by počet prodaných vstupenek převyšoval povolené kapacity konkrétních stadionů, rozhodne o tom, kdo se na tribuny nakonec dostane, losování. 

 

Šance na vítězství 

Nejvíce medailí z Mistrovství Evropy má Německo, pyšní se třemi kousky od každého kovu. Následuje ho Španělsko, které má tři zlaté a jedno stříbro. Třetí v počtu cenných kovů je Nizozemsko, to získalo jednu zlatou a čtyři bronzové. 

Česká republika má stříbro z roku 1996 a bronz z roku 2004, další dvě bronzové medaile z let 1960 a 1980 získala reprezentace československá. Zlato získala zatím jedinkrát ještě coby Československo v roce 1976.