EURO 2020

EURO pomohlo k šíření koronaviru. Při finále se nakazily tisíce lidí

EURO pomohlo k šíření koronaviru. Při finále se nakazily tisíce lidí
Zdroj: Profimedia

Uplynulé mistrovství Evropy ve fotbale pomohlo k šíření nákazy koronavirem. A to především finále ve Wembley, kde bylo nakaženo několik tisíc lidí.

Podle oficiálních dat britských zdravotních úřadů bylo na stadionu Wembley už dříve infekčních až 2295 lidí. Následně se 3404 dalších nově nakazilo. To vše z celkové kapacity, která byla téměř 67 tisíc.

"EURO byla mimořádná událost a není pravděpodobné, že na dalších akcích uvidíme podobný vliv na šíření covidu-19," prohlásila Jenifer Smithová z vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE).

Související obsah

"Nicméně data ukazují, jak jednoduše se virus v případě blízkého kontaktu šíří, a mělo by to být varování při naší snaze vrátit se opatrně k normalitě," pokračovala.

Wembley je ale výjimkou. Během čtyřměsíčního testovacího období se na jiných sportovních akcích zdaleka tolik lidí nenakazilo. Například na tenisovém Wimbledonu bylo přes 300 tisíc lidí během 14 dnů. A nových případů bylo jen 881.

Související obsah

Podobné to bylo při závodech Formule 1 na okruhu Silverstone. Během tří dnů navštívilo závody na 350 tisíc lidí. Zjištěno bylo 585 případů nákazy, z toho 343 jich bylo infekčních už v době závodů.

"Ukázali jsme, že dokážeme uspořádat hromadné sportovní a kulturní akce bezpečně, ale je důležité, aby lidé zůstali opatrní, když se sdružují v zaplněném prostředí. Abychom mohli tuto zimu udržet fotbalovou sezonu, divadla a koncerty bezpečně s plnou kapacitou, apeluju na fanoušky sportu, hudby a kultury, aby se nechali očkovat," řekl britský ministr kultury Oliver Dowden.

Koronavirus se stále řeší také v Česku. Některé organizace chtějí za olympijské hry odškodné:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu EURO 2020

Důležité Události