EURO 2020

Prohrál Anglii zlato výběr penaltových střelců? Seznam exekutorů překvapil

Fotbalová Anglie opět nedosáhla na vrchol. Tentokrát se její sen o zlatých medailích rozplynul až ve finále při penaltovém rozstřelu. Hned tři hráči nedokázali pokutový kop proměnit, což znamenalo konec nadějím. Výběr hráčů, které Gareth Southgate na penaltu poslal, byl minimálně překvapivý.

Penaltový rozstřel otevřel za Anglii kapitán Harry Kane. Tedy muž, který už za svou kariéru proměnil pokutových kopů nepočítaně a je vyhlášeným kanonýrem. Jako první v pořadí ale nebyl pod takovým tlakem jako jeho spoluhráči, protože i v případě neúspěchu by ještě byl čas na nápravu. Donnarumma sice stranu vystihl, ale Kaneova rána zaplula přesně k pravé tyči.

Jako druhý šel kopat pokutový kop stoper Maguire. Asi logická volba, protože o něm se ví, že penalty kopat umí. Veškeré předpoklady potvrdil a svoji střelu poslal naprosto nechytatelně do levé šibenice italské branky. Anglie tak díky tomu vedla po dvou sériích 2:1, protože Belotti neproměnil.

Dalšími dvěma střelci byli za Anglii Marcus Rashford a Jadon Sancho. Oba to jsou bezpochyby velmi dobří góloví hráči, kteří mají před sebou hvězdnou kariéru. Ale na hřiště nastoupili jen několik vteřin před penaltovým rozstřelem, navíc s vědomím, že na turnaji skoro nic neodehráli (Rashford celkem 88 minut a Sancho celkem 98 minut), tudíž veškerá tíha jejich přínosu pro tým stála na tomto jednom kopu. Ani jeden z nich neuspěl.

Asi největším překvapením byl poslední exekutor na straně Albionu. Bukayo Saka je bezpochyby obrovský talent, ale postavit devatenáctiletého hráče na rozhodující pátou penaltu ve finále mistrovství Evropy byl velmi odvážný tah, který bohužel pro Anglii nevyšel. Je možné, že si na penaltu věřil, ale bývá zvykem, že jako pátý v pořadí obvykle nastupuje buďto velmi zkušený hráč nebo ostřílený exekutor penalt, což Saka zatím není a lépe by pro tuto pozici vyhovoval právě Kane, který kopal jako první.

Před finálovým zápasem byla na útesech v Doveru promítána píseň Its Coming Home: