LOH Tokio 2021

Tři dny a 11 přestupů. Na tento let do Tokia olympionici nezapomenou

Tři dny a 11 přestupů. Na tento let do Tokia olympionici nezapomenou
Zdroj: Instagram Český olympijský tým

Většina české výpravy už dorazila do Japonska a cesta byla bezproblémová. Za přibližně třináct hodin byli naši reprezentanti v pořádku v cíli a mohli se začít soustředit na vrchol své sportovní kariéry. Ne vždy ale bylo cestování do Tokia tak pohodové. V roce 1964 se český tým přesouval do Tokia tři dny a po cestě absolvoval neuvěřitelných jedenáct přestupů.

Takový příběh se zdá v dnešní době těžko pochopitelný. V časech moderních technologií je přesun kamkoli rychlou a pohodlnou záležitostí, ale v roce 1964 museli sportovci absolvovat vskutku náročnou cestu. 

Před 57 lety českoslovenští sportovci nasedli do letadla Tupolev TU-104 a vyrazili do Tokia. Aby se tam ale dostali včas, museli českou metropoli opustit s třídenní předstihem. Proč?

Související obsah

Čekalo je totiž těžko uvěřitelných jedenáct přestupů. Postupně tak vylezli ven z letadla v Bělehradu, Káhiře, Bejrútu, Teheránu, Bahrajnu, Bombaji a Rangúnu. V posledně jmenovaném městě přespali a následně nastoupili do letadla Air France, kterým postupně navštívili Phnompenh, Saigon, Filipíny, Hong Kong...a konečně japonské Tokio.

Na tuto náročnou cestu vzpomíná tehdejší olympionik Jiří Daler, který vyhrál zlatou medaili v dráhové cyklistice. "Pro mě to byl zážitek. Hrozně se mi líbilo být neustále na letišti někde jinde," vzpomíná v rozhovoru pro webové stránky olympijskytym.cz.

Související obsah

"Třeba v Káhiře jsme přistáli neplánovaně, protože v Bejrútu libanonský personál stávkoval a my potřebovali nutně natankovat letadlo," přidává k dobru dnes již úsměvnou historku, ale tenkrát jim k smíchu asi nebylo. 

Dlouhá cesta do Tokia nakonec stála za to! Naši reprezentanti přivezli z japonské metropole čtrnáct cenných kovů a z toho hned pět zlatých medailí. Takový úspěch by bylo určitě krásné zopakovat i letos. 

Nástupovou kolekci na OH v Tokiu předvedli Barbora Seemanová a Jan Micka

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu LOH Tokio 2021

Důležité Události