LOH Tokio 2021

Medailista Choupenitch: Baví mě psát hudební texty, šerm je o taktice

Alexander Choupenitch vybojoval pro český národ i sám pro sebe olympijský bronz. V reportáži pro televizi Nova pronesl, co se mu na sportu líbí a poodhalil i svůj vztah k hudbě.

Alexander Choupenitch se stal držitelem olympijské medaile, ale laik pravidlům sportu tolik nerozumí. "Ve fleretu existuje právo obrany i útoku. Právo má poslední ten, co zasáhne fleret. Stejné právo má i ten, kdo udělá první krok směrem dopředu,“ vysvětloval kdysi v reportáži pro televizi Nova zkušený šermíř.

"Fleret mi přijde jako zajímavá kombinace rychlosti, která je v šavli a rozvážnosti, jenž má kord. Fleret má navíc nejmenší zásahovou plochu. Ten platí pouze do vesty a do prostoru krku, nikde jinde píchnutí neplatí,“ pokračoval v popisu pravidel český medailista z olympijských her po 113 letech.

Související obsah 

Šerm je jedna z nejstarších disciplín, na olympiádě se objevuje již od devatenáctého století. "Je to strašně dynamický sport. Zároveň si člověk musí zachovat klidnou hlavu na důležitá rozhodnutí. Šerm je fyzicky náročný, protože se neustále sportovec pohybuje ve 150 tepech a více,“ popisoval Choupenitch šerm. "Nejvíce se mi na sportu líbí, že je jedno, zda je člověk malý či velký anebo má útočnou či obrannou taktiku. Všechno může znamenat úspěch,“ dodal šermíř, jenž dříve zkoušel i basketbal.

A co je rozhodujícím segmentem šermu? "Důležitá je taktika, člověk musí hodně přemýšlet a rychle reagovat na vzniklou psychickou i fyzickou situaci. Kombinace obou věcí je nejnáročnější, ale zároveň i nejlákavější,“ říkal odhodlaný šermíř, jenž získal bronz na světovém šampionátu a je mistrem Evropy v kategorii do třiadvaceti let.

 

Související obsah

Choupenitch má dokonce pozitivní vztah k hudbě a už nějaké písničky nazpíval. "Ke zpěvu a hudbě mám vztah, oba moji rodiče se věnovali opeře. Sedm let jsem hrál na klavír a hudbu jsem stále poslouchal. Baví mě psát texty, je to pro mě relax a uvolnění. Text pro mě nakonec napsal DJ Wich, legenda česko-slovenské hiphopové scény,“ popisoval bronzový medailista svou písničku "Víme oba.“

Ve videoklipu ukazuje Choupenitch především svou životní lásku, kterou je šerm. "Text může vybízet k tomu, že je písnička o holce. Refrén ale spadává právě k šermu,“ komentoval svůj počin, jenž má na platformě Youtube téměř 90 000 poslechů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události