LOH Tokio 2021

Dojemný olympijský příběh: Výškaři už nechtěli závodit, podělili se o zlato

Dojemný olympijský příběh: Výškaři už nechtěli závodit, podělili se o zlato
Zdroj: Profimedia

Olympijské hry nejsou pouze o medailích a skvělých výkonech. Je to také přehlídka obrovských příběhů. A jeden z nich nabídlo finále skoku do výšky. Ital Gianmarco Tamberi a Mutaz Issa Baršim se dohodli, že nebudou v závodě pokračovat a oba si zlato rozdělí.

Byl to skvělý závod. Oba závodníci procházeli finálovou částí výšky bez jediného zaváhání. Jenže přišly pokusy na 239 centimetrech a ani jeden z nich tuto výšku na tři pokusy nezdolal.

Nebyla tedy možnost, jak oba rozsoudit. Jediná možnost byla rozskakování. Jenže k tomu nedošlo, jelikož si to ani jeden z borců nepřál. "Můžeme mít dvě zlaté?" ptal se Baršim. "Ano, pokud se dohodnete, že se podělíte," odpověděl rozhodčí.

Související obsah

A tak se také stalo. Oba sportovci se na sebe podívali, kývli na sebe, plácli si a skočili si do náruče. Za skok do výšky se tedy udělovaly zlaté medaile dvě.

"Musel jsem toho překonat hodně. Na tuto chvíli jsem čekal pět let, ve kterých jsem zažil spoustu zranění a neúspěchů. Chtěl jsem se jen vrátit, ale teď mám tohle zlato, je to neuvěřitelné. Tolikrát jsem o tom snil," byl dojatý Tamberi.

Není to poprvé, kdy se zlato dělilo mezi dva závodníky. Už se tak stalo v roce 1908 na olympiádě v Londýně. Tehdy šlo o skok o tyči a z prvního místa se radovali Ed Cook a Alfred Gilbert.

Medaili na letošních hrách nezíská Zuzana Hejnová, která se jich neúčastní. Jaké pro to má důvody?

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události