LOH Tokio 2021

Vzpěrač Talachadze stanovil světový rekord, Orság v nadhozu selhal

Gruzínský vzpěrač Laša Talachadze
Zdroj: Profimedia

Olympijská soutěž vzpěračů skončila dle předpokladů vítězstvím Gruzínce Talachadzeho. Ten navíc vylepšil své vlastní světové rekordy a neměl konkurenci. Jiří Orság po nadějném trhu nezvládl v nadhozu zvednout ani jednu váhu a skončil poslední.

Orság zvládl v trhu zvednout 175 a následně i 180 kg, nevyšel mu až třetí pokus na 184 kg. Díky tomuto výkonu byl český vzpěrač na pátém místě před nadhozem, jenže ten se mu vůbec nepovedl. Selhal na 232 a poté i dvakrát na 235 kg, což znamenalo, že bez zapsaného výsledku z druhé části soutěže se propadl na poslední místo.

Zbytek startovního pole bojoval prakticky jen o stříbro, tam kde všichni vzpěrači končili, tam začínal Laša Talachadze. Nejlepší muž z trhu Ali Davoudi zvedl přesně dva metráky a Gruzínec začínal na váze 208 kg, kterou později vylepšil na 223 kg, což je nový světový rekord.

Související obsah

V nadhozu si Íránec Davoudi zajistil stříbro výkonem 241 kg (celkově 441 kg) a Talachadze si svůj závod začal na 245 kg. Poté zvednul o deset a následně i o dvacet kilogramů víc, takže výkonem 265 kg stanovil také nový světový rekord v nadhozu. Logicky tak Gruzínec vylepšil i celkový světový rekord, který má nyní hodnotu 488 kg.

To světový rekord v mrtvém tahu drží herec ze seriálu Hra o trůny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události