LOH Tokio 2021

Olympiáda pohledem Čechů: Nejúspěšnější hry, celkem 11 medailí

Zdroj: TV Nova

Letošní olympijské hry byly v podání samostatné České republiky nejúspěšnější v historii. Češi triumfovali v mnoha různých odvětvích a odvezli si čtyři zlaté a celkem jedenáct medailí.

Olympijské hry oficiálně začaly 23. července a prvních pár dní bylo v českém podání bez medailí. Toto sucho prolomil 26. července Lukáš Rohan na vodě. Ve vodním slalomu dojel na své kánoi pro stříbrnou medaili a hned pár hodin po něm vybojoval bronz šermíř Alexander Choupenitch.

Další dva dny Češi zůstali bez medailí, ale 29. července Jiří Lipták a David Kostelecký ovládli střeleckou soutěž v trapu. První jmenovaný bral zlato, Kostelecký ke zlatu z Pekingu přidal stříbro.

Hned další den byl z českého pohledu nejúspěšnější. Slalomář Jiří Prskavec s velkým náskokem vyhrál soutěž kajakářů a pár hodin po něm vybojoval zlato také jeho kamarád Lukáš Krpálek v nejprestižnější judistické kategorii nad 100 kilogramů.

Ani následující den neodešli Češi s prázdnou. Stříbrnou medaili brala Markéta Vondroušová, která ve finále tenisového turnaje podlehla Švýcarce Bencicové.

Měsíc červenec poté uzavřely české tenistky zlatou medailí. Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou nedovolily Bencicové zlatý double a ve finále čtyřhry ji a její spoluhráčku Golubicovou porazily ve dvou setech.

Srpen byl pro české sportovce dlouho prokletý. Až pátý den druhého prázdninového měsíce se zadařilo rychlostním kanoistům Josefovi Dostálovi a Radkovi Šloufovi. Ti v soutěži deblkajakářů vybojovali bronz.

Už už se schylovalo k tomu, že Česká republika bude poprvé na olympiádě bez medaile z atletiky, ale na poslední chvíli v předposlední den her zazářili oštěpaři. Vítězslav Veselý si vyházel bronz a Jakub Vadlejch stříbro.

Sečteno podtrženo 4 zlaté, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile. Díky posledním příspěvkům od oštěpařů se letošní výprava stala tou nejúspěšnější. Dosud byly českým maximem 4 zlaté, 3 stříbrné a 4 bronzové medaile. Tento počin se povedl jak v roce 1996 v Atlantě, tak v roce 2012 v Londýně.

Pokud bychom počítali i Československo, byly nejúspěšnější letní olympijské hry již v roce 1952. Tehdy i díky Zátopkově zlatému hattricku získalo Československo 7 zlatých, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile.

Svou olympijskou medaili přinesl do Snídaně s Novou ukázat také šermíř Alexander Choupenitch:

New Orleans se zvedá, v noci vyhrálo na hřišti favorizovaného Utahu

Tým Tomáše Satoranského se v NBA začal zvedat. V posledních dvou zápasech porazil Washington a naposledy také Utah, který je na třetím místě Západní konference. Utkání skončilo 98:97 a Tomáš Satoranský odehrál necelých devět minut, během kterých zaznamenal jeden doskok a dvě asistence.