LOH Tokio 2021

Hry ukázaly, že se dá i v tomto světě žít, říká předseda ČOV Jiří Kejval

Letní olympijské hry v Tokiu jsou již minulostí. A pro Českou republiku to byly vůbec nejlepší hry, když reprezentanti získali hned jedenáct medailí. Jak největší sportovní akci hodnotí předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval?

Jak byste zhodnotil olympijské hry v Tokiu?

"Hry byly odložené o rok, ale můžeme být rádi, že se konaly. Myslím, že to byly hodně úspěšné hry. Od organizátorů i od Mezinárodního olympijského výboru to bylo velké riziko, ale nakonec se to povedlo. I když nemohli být diváci a byla spousta omezení, tak si myslím, že pozitiva převládají. Ale bylo to hodně stresující. Pracovali jsme se čtyřmi různými scénáři. Nakonec vše dobře dopadlo, ale pro nás práce nekončí. Za necelých šest měsíců je tu totiž další olympiáda. Měla by proběhnout ve stejném režimu, jako ta letošní."

Čím si vysvětlujete, že tyto hry byly pro Českou republiku nejúspěšnější v historii?

"Medaile jsou prostě měřitelné. Získali jsme jich 11 - čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové. Většinou to v historii bylo tak, že jsme medaile měli, ale byly spíše té nižší hodnoty. Navíc jsme měli spoustu dalších úspěchů, jako například lezce Adama Ondru, který do poslední chvíle bojoval o zlato. Totéž Honza Kuf, který byl při poslední střelbě na druhém místě. Ondřej Cink si jel pro třetí místo a pak měl defekt. Opravdu se skláním před sportovci a trenéry, protože podmínky pro trénování byly opravdu složité. Chtělo to hodně úsilí a psychické odolnosti."

Související obsah

Myslíte si, že některým sportovcům ten roční odklad pomohl?

"Určitě. Bára Seemanová málem porazila legendu světového plavání Katie Ledeckou. Na druhou stranu ten rok byl osudný pro Ondřeje Synka, Zuzku Hejnovou nebo Anežku Drahotovou. Ti si vyhodnotili, že jejich forma není olympijská a dobrovolně se jí vzdali. Ne každý by tohle udělal a myslím, že to je hodně nedoceněné. Všichni tito tři sportovci jsou sportovci opravdu s velkým S."

Mohlo to jejich rozhodnutí plynout i z toho, že byli zvyklí na to, že byli vždy nahoře a nechtěli být najednou na chvostu?

"Určitě to byla motivace. Ale sportovci mají většinou navázané sponzorské smlouvy i na účast na olympiádě. Ale evidentně je tohle pro ně důležitější než sponzorské smlouvy. Zaslouží opravdový respekt."

Související obsah

Máte například informace, která z výprav měla nejvíce nakažených?

"Já bych hlavně chtěl poděkovat všem hygienikům, lékařům a podobným lidem, kteří covid na hrách řešili. Myslím, že to zvládli naprosto skvěle a opravdu jim za to patří velký dík. Jinak ale tyto informace nemám, i když my bychom si to pro nás chtěli zjistit. Mluvil jsem ale s generálním sekretářem holandského týmu, který měl téměř dvakrát tolik nakažených. Hodně jsme to řešili také s Američany, kteří měli hodně nakažených jak na hrách, tak už před nimi. Navzájem si pomáháme, abychom zjistili, jak a kde k tomu docházelo. Jak se nám na palubě mohl objevit nakažený člen, který následně rozséval covid dál. Tahle věc se už nesmí stát a my se musíme poučit z chyb. Ale to se nebavíme pouze o České republice, ale obecně."

V jaké fázi je vyšetřování českého letu?

"Aktuálně jsme na tom tak, že jsme to začali co nejrychleji řešit kvůli Mezinárodnímu olympijskému výboru. Zjišťujeme, jestli nedošlo k nějakým selháním nebo podvodům. Případně jestli nedošlo k nějakým nedopatřením z hlediska našeho vlastního testování. Z tohoto všeho jsme sepsali zprávu, která je veřejně dostupná na našich webových stránkách. Vše ještě dál projednáváme s pražskou hygienou. Snažíme se přijít na to, kdo byl pacient nula. Kdyby se to povedlo, tak by nám to velmi pomohlo. Musíme si všechno následně vyhodnotit."

Související obsah

Říkal jste, že řešíte také možné podvody. V onom inkriminovaném letu bylo tedy vše v pořádku?

"Z legislativních věcí bylo vše v pořádku. V pořádku bylo i vše, co se testů týče. Tam k žádnému podvodu nedošlo, tím jsme si jistí. Vadí nám to velké osočování a až se vrátíme do České republiky, uděláme tiskovou konferenci, kde se budeme snažit očistit naše jméno a ke všemu se ještě vyjádříme."

Pojďme trošku k něčemu jinému. Máte nějaká zajímavá čísla z letošních her?

"Neuvěřitelné je, že 93 národů získalo medaili. Ještě před pár lety to bylo třeba 30 nebo 40 zemí. Na tom je krásně vidět, jak se rozšiřuje konkurence. Získat medaili tak můžou i státy, které jsou sportovně méně vyspělé. Pak je neskutečný digitální dosah. Bylo zveřejněno na 250 milionů videí, která se věnovala olympiádě. V tomto nezaostával ani Český olympijský výbor a poskytli jsme fanouškům historicky nejvíce obsahu. Je to hodně důležité, protože děti hodně konzumují tento digitální obsah. Právě dětem potřebujeme sázet pozitivní příběhy našich olympijských hrdinů. Dalším číslem je dvě a půl miliardy. Tolik lajků dostaly tweety a různé příspěvky na Instagramu nebo Facebooku. Olympiádu navíc sledovalo po celém světě tři miliardy lidí."

Myslíte si, že právě olympiáda může nakopnout děti zpátky ke sportu?

"To je naprosto přesné. To je pro nás to nejdůležitější. Je skvělé, že máme úžasné sportovce, kteří přivezli medaili, ale my potřebujeme také mládež, abychom v tom pokračovali."

Související obsah

V čem letošní olympiáda byla jiná? Když opomineme absenci diváků.

"Žili jsme v naprosto uzavřené bublině. Nikdo ze sportovců nemohl chodit do města. Všichni byli naprosto odstřiženi od běžného obyvatelstva. Bylo to opravdu zvláštní. Přišlo nám, že jsem v nějakém ghettu. Ale můžeme říct, že jsme zažili úplně jinou olympiádu a bylo to vítězství vůle. Ukázali jsme světu, že se dá žít i v těchto těžkých podmínkách. Nebylo to nic moc a já se těším domu. Nicméně zážitků je spousta. Doufejme, že to je cesta k tomu, jak žít zase normálně."

Jak vnímali samotní sportovci život v bublině?

"Všichni to máme hodně podobné. Ze začátku to byl velký šok pro všechny. Olympiádu máte s něčím spojenou a najednou je 50 procent úplně jinak. Ale když vidíte, jak se organizátoři snažili, tak jste nakonec vděční, že tu můžete být. Vnímáme hlavně ten větší přesah."

Jak často museli být sportovci testovaní?

"Každý den do devíti hodin musely být odeslány slinné vzorky. Každý sportovec si musel stáhnout asi šest různých aplikací, kde jste odpovídali na to, jestli jste se setkali s někým nakaženým, jakou máte teplotu a podobně. Tu vám měřili prakticky pořád a nesměli jste mít víc než 37,5 stupňů Celsia. Z toho všeho jsme měli obrovský stres."

Související obsah

Považujete za úspěch, že kromě nakažených z letu už nikdo jiný nakažený nebyl?

"Ano, považuji to za úspěch. Ale ne jenom za úspěch náš. Ještě jednou říkám, že hygienikům patří obrovský respekt, jak celou situaci zvládli."

Máte nějaké zprávy, jak by mohla vypadat následující olympiáda v Pekingu?

"O uvolnění jsem neslyšel vůbec nic, spíše se očekává, že se to ještě zpřísní. Nyní se hodně mluví o očkování. To sice nemůže být vzhledem k olympijské chartě povinné, ale ti sportovci, kteří nebudou očkovaní, tak by pro ně platila třítýdenní karanténa. Ta je dnes pro vstup do Číny nutná."

Dá se říct, že budete usilovat o to, aby na následující olympiádě už neočkovaní sportovci nebyli?

"Když se na to podíváme z pohledu různých světových pravidel a například toho, že do Kanady budete moct od září pouze s očkováním, tak se domnívám, že už se to stane standardem po celém světě. Pro neočkované to bude hodně složité."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události