Horolezectví

Záchrana české výpravy v Pákistánu se odkládá na středu, sestup se protáhl

Česká horolezecká výprava, která uvízla na pákistánské hoře Rakapoši, musí nadále čekat na svou záchranu. Trojice Jakub Vlček, Petr Macek a průvodce Vadžídulláh Nagrí sice dostala materiál potřebný k sestupu, nicméně se nedokázala dostat do výšky 6000 metrů a níže, kde by je mohl vyzvednout vrtulník. Záchranná operace tak bude pokračovat ve středu.

Česká výprava uvízla ve výšce 6900 metrů a čekal je tak nelehký sestup. "Záchranná akce byla dnes ráno obnovena. První kolo bylo úspěšné – podařilo se doručit jídlo, lana a další vybavení. Brzy začnou všichni 3 sestupovat," stálo v úterý na facebooku českého horolezce Jakuba Vlčka. Jenže podle zpráv na sociálních sítích se sestup protáhl a trojice lezců se nedokázala dostat před setměním do požadovaného místa, kde je může vrtulník vyzvednout a zachránit. Původně se hovořilo o výšce 6000 metrů, jenže zde je údajně špatný terén pro přistání, Češi tak musí prý sestoupit do výšky 5800 metrů, kde je povrch rovinatější. Záchranná akce tak bude pokračovat ve středu.


Trojice vystoupala na vrchol hory Rakapoši v pátek. Následně začala z výšky 7788 metrů sestupovat, ale během cesty dolů se dostala do problémů. Rozjela se tak záchranná akce, při které nakonec vrtulníky dokázaly Jakuba Vlčka, Petra Macka a jejich průvodce na hoře lokalizovat. Nyní je však potřeba, aby se čeští horolezci dostali do výšky, kde můžou zachránci přistát.

Související obsah

​Po sestupu z hory pak čekají na trojici další problémy, protože se na vrchol Rakapoši vydali bez vládního povolení, což uvedl na twitteru ministr turismu místní vlády Rádža Násir Ali Chán. Ten navíc označil počínání lezců za neetické.

Hora Rakapoši nacházející se v pohoří Karákóram měří 7 788 metrů a je 27. nejvyšší horou světa. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůř zdolatelných vrcholů, poprvé byla zdolána v roce 1958.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události