Basketbal

Konec hvězdné kariéry. Loučí se vítěz NBA a olympijský medailista

Konec hvězdné kariéry. Loučí se vítěz NBA a olympijský medailista
Bývalý španělský basketbalista Pau Gasol | Zdroj: Profimedia

Španělský basketbalista Pau Gasol oznámil konec sportovní kariéry. Jedenačtyřicetiletý dvojnásobný vítěz NBA a trojnásobný olympijský medailista učinil toto rozhodnutí v úterý. Svoji úspěšnou pouť, která trvala dlouhých 23 let, zakončil v Barceloně, kde s basketbalem také začínal.

"Jsem tady, abych vám oznámil, že končím svoji profesionální basketbalovou kariéru. Po tolika letech je to velmi těžké rozhodnutí, ale zvážil jsem to velmi pečlivě," řekl Gasol na tiskové konferenci v Barceloně.

Gasol svoji profesionální kariéru zahájil v roce 1998, když oblékal dres Barcelony, se kterou vyhrál dva tituly. Svými výkony velmi rychle zaujal týmy z NBA, když jej o tři roky později jako třetího v pořadí draftovala Atlanta Hawks, ale okamžitě byl vyměněn do Memphisu.

Související obsah

Hned ve své první sezoně byl vyhlášen nejlepším nováčkem soutěže, což se mu povedlo jako úplně prvnímu Evropanovi v historii NBA. Průměrně nastřílel úctyhodných 17 bodů na zápas a zároveň byl jediným hráčem Memphisu, který odehrál všech 82 zápasů v sezoně. Svůj první zápas v NBA zmeškal až ve své třetí sezoně, kdy utrpěl zranění chodidla. 

Prvního výrazného individuálního úspěchu dosáhl v roce 2006, kdy byl vybrán jako náhradník pro All Star Game, ale ty týmové přišly až po přestupu do Los Angeles Lakers, který se uskutečnil v roce 2008.

Gasol zde dvakrát vyhrál celou NBA v letech 2009 a 2010 a zároveň byl opět součástí All Star Game, což se mu povedlo i o rok později. V roce 2014 přestoupil do Chicaga, v jehož dresu se opět probojoval do nejlepšího výběru celé NBA.

Související obsah

​Poté si v zámoří ještě vyzkoušel dres San Antonia a Milwaukee, načež se letos rozhodl vrátit se na závěr kariéry do Barcelony, kde s basketbalem začínal, a pomohl opět k zisku španělského titulu. 

Na reprezentační úrovni dosáhl na dvě olympijská stříbra, když v letech 2008 a 2012 nestačil shodně na hvězdný výběr USA. O čtyři roky později si pak v Riu potěžkal na krku bronzovou medaili.

Hvězdy Dallasu Dončič a Porzingis pilně trénují na začátek nové sezony.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události