Další sporty

Nejlepší český eRacingový jezdec porazil Alonsa. Nyní vyzve Verstappena

Nejlepší český eRacingový jezdec porazil Alonsa. Nyní vyzve Verstappena
Lukáš Podstata Zdroj: Entropiq

Lukáš Podstata je nejlepším českým eRacingovým jezdcem v České republice, kde nemá v podstatě žádnou konkurenci. Jezdec esportového týmu Entropiq si přitom domu koupil volant až před dvěma lety a až v tu chvíli začal brát eRacing vážně.

Mezitím se stal Podstata suverénním mistrem republiky v Mercedes-benz Virtual GP. A nyní začíná prohánět i světovou konkurenci, jelikož za dva roky udělal obrovský progres. "Mně lidé říkali, že ve mně talent vidí, ale asi se nečekalo, že mi to půjde tak dobře. Pracoval jsem se zahraničními jezdci, kteří mi hodně pomohli. Samozřejmě si člověk musí tréninky s nimi zaplatit. Takže bych řekl, že je to kombinace tréninku a talentu. Ani já sám jsem nečekal, že bych mohl mít takové výsledky i ve světové konkurenci," řekl Podstata.

Na konci února by se měl utkat také s jezdci formule 1 - Maxem Verstappenem a Lando Norrisem. "Před závody si procházíme video, načteme brzdné body, nastudujeme trať s tím, jak projíždět zatáčky. Postupně potom na trati přidáváme, abychom se dostali do nejvyšší rychlosti. Myslím si, že taková příprava je podobná reálnému závodění. Nám ale samozřejmě chybí přetížení. Z pohledu psychické náročnosti se to ale dá srovnat s realitou," popsal přípravy na závody Podstata.

Sám ale říká, že Verstappen je na úplně jiné úrovni, i když eRacing má pouze jako doplňkovou aktivitu. Ve své kariéře ale už porazil například Fernanda Alonsa nebo Rubense Barichella. "Jenže oni jsou spíše hobby jezdci, kteří si jezdí ve volných chvílích pro radost, takže se vůbec nechci chlubit, že jsem je porazil. Pro ně je to už opravdu jen zábava," doplnil.

Související obsah

​A jak je to s eRacingem a penězi? Má možnost se hráč uživit? "Pandemie eRacingu paradoxně hodně pomohla, protože se celá scéna zpopularizovala a přibylo hodně jezdců. S tím začaly růst odměny za vítězství v závodech a tím pádem i platy pro jezdce. Zatím je eRacing v plenkách, ale může být mnohem populárnější i vzhledem k tomu, že zaujme i starší generaci. Dnes ti nejlepší jezdci se mohou virtuálním závoděním živit. Já osobně se mohu díky Entropiqu a dalším partnerům závodění věnovat na profesionálnější úrovni," prozradil nejlepší český jezdec.

Sám říká, že u eRacingu se dá vydržet například do 40 let a přirovnává ho k opravdovému závodění. Právě to by si rád vyzkoušel. "Chtěl bych zjistit, jestli na to mám i v reálu. Neříkám, že bych se chtěl s někým měřit hned v závodě, ale alespoň v tréninku. Podle časů bych pak viděl, jestli to má cenu dále zkoušet," řekl Podstata.

V běžném životě je Podstata IT specialistou u armády. Jak se eRacing dá s prací skloubit? "Chodím na čtyřiadvacetihodinové směny, takže jsou dny, kdy se tomu nemůžu věnovat vůbec s tím, že potom mám zase více času. Takže to jde, ale chtěl bych poděkovat i kolegům, kteří mi občas vyhoví, abych mohl jezdit naplno," dodal na závěr.

O týmu Entropiq jsme informovali také v reportáži níže:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události