Další sporty

Rozhodčí je za hrdinu. Boxerce zachránil zdraví, možná i život

Rozhodčí je za hrdinu. Boxerce zachránil zdraví, možná i život
Zdroj: profimedia.cz

Pro jednou není boxerský rozhodčí terčem kritiky a výhružek smrtí. Mark Lyson se naopak těší vlně uznání a pochval. Včasným přerušením zápasu ubránil Terri Harperovou od zbytečných úderů, které by případně mohly mít fatální následky.

Angličanka Terri Harperová (11-1-1) se o víkendu postavila Alycii Baumgardnerové (11-1) o pásy WBC a IBO v super pérové váze (do 59 kg). Američanka, které se přezdívá Bomba, ve čtvrtém kole trefila tvrdý hák a značné soupeřkou otřásla.

Harperová sice zůstala na nohou, ale bylo jasné, že je mimo prostor a čas. Baumgardnerová se už chystala dílo dokonat. Naštěstí Lyson pohotově zareagoval a vkročil mezi dvě dámy, zápas rychle ukončil a vlastním tělem clonil případný útok.

“Respekt rozhodčímu, který udělal skvělou práci při zastavení toho zápasu,“ napsala organizace World Boxing Council (WBC) na svůj profil. 

“Ano!! Mít skvělé rozhodčí je sakra důležité, abychom mohli ochránit zdraví zápasníků. Je špatné/ostudné, že některé sporty nechají zraněné (někdy už v bezvědomí) zápasníky dále inkasovat, když už jsou otřeseni,“ chválil Lysona ikonický boxerský hlasatel Michael Buffer.

Právě zbytečné údery navíc, které přicházejí, když je zápasník již načatý, otřesený a vůbec se nebrání, jsou největším strašákem v kontaktních sportech. Není tomu dlouho, co boxerským světem otřáslo úmrtí afrického rohovníka, který chybou rozhodčího inkasoval přespříliš úderů a následně v nemocnici zemřel.

Související obsah

Mnohdy se ale najdou i stížností na příliš brzké ukončení tzv. early stoppage, kdy rozhodčí, zejména na poli MMA, zastaví s obavou o zdraví aktérů zápas příliš brzo, rozhodčí to zkrátka nemají lehké. Hranice mezi předčasným ukončením, které může zkazit celý zápas, a správným ukončením, které může zachránit život, je často velmi tenká.

Pěkně otřesený musel být Nate Robinson, kterého třikrát k zemi poslal youtuber Jake Paul:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události